W budynku szkoły toalety powinny posiadać:
- jedną miskę ustępową na 20 dziewcząt,
- jedną miskę ustępową na 20 chłopców; w sytuacji, gdy są pisuary – jedną miskę ustępową na 30 chłopców,
- minimum jedną umywalkę na 15 osób,
- w ustępachz oknem i jedną kabiną należy stosować wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, a w toaletach bez okien włączaną automatycznie i spełniającą po wyłączeniu funkcję wentylacjigrawitacyjnej,
- na kondygnacjach dostępnych dla osób niepełnosprawnych – co najmniej jedna toaleta dostosowana dla tych osób,
- urządzenia sanitarne powinny znajdować się w stanie pełnej sprawności technicznej i być utrzymane w stałej czystości oraz powinny być wyposażone w mydło w płynie i ręczniki jednorazowe lub suszarki elektryczne do rąk,
- podłoga oraz ściany pomieszczeń powinny być tak wykonane, aby możliwe było łatwe utrzymanie ich czystości,
- należy zapewnić możliwość mycia rąk w ciepłej wodzie,
- ściany pomieszczeń do wysokości co najmniej 2 m powinny być pokryte materiałami gładkimi, nienasiąkliwymi i odpornymi na działanie wilgoci.
Akty prawne:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych oraz niepublicznych placówkach (Dz.U. z dnia 22 stycznia 2003 r. z późn. zm.)
§ 2 Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.
§ 3.1 Dyrektor co najmniej raz w roku dokonuje kontroli zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki (…..).
§ 8 Urządzenia higieniczno-sanitarne są utrzymywane w czystości i w stanie pełnej sprawności technicznej.
§ 8.1 W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych zapewnia się ciepłą i zimną wodę bieżącą oraz środki czystości.
§ 9.1 W pomieszczeniach szkoły i placówki zapewnia się właściwe oświetlenie, wentylację i ogrzewanie.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. (Prawo Oświatowe- Dz. U. z 2017 r., poz. 59 z późn. zm. )
– Art. 10, ust.1, pkt 1 i 3 zgodnie z którym organ prowadzący szkołę (przedszkole) odpowiada za jej działalność, a do jego zadań należy w szczególności: zapewnienie warunków działania szkoły (przedszkola) w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki oraz wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2017 r., poz.2285 z późn. zm).
§ 76 – wymagania dotyczące pomieszczeń higieniczno-sanitarnych określają przepisy ww. rozporządzenia, a także przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obrony cywilnej. Do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych zalicza się: łaźnie, sauny, natryski, łazienki, ustępy, umywalnie (…) a także pomieszczenia do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości.
Opracowała:
Agnieszka Seweryn
Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży
PSSE Kraków
O programie „Wzorowa Łazienka”
Akcja „Wzorowa Łazienka” marki Domestos skierowana jest do publicznych szkół podstawowych. Jest to program edukacyjny, który ma wpłynąć na zmianę warunków sanitarnych w polskich szkołach poprzez kształtowanie właściwych nawyków higienicznych wśród uczniów oraz zapewnienie zwycięskiej szkole przyjaznej, funkcjonalnej i czystej łazienki.
Szczegółowe informacje na temat programu: www.wzorowalazienka.pl