To już trzecia dekada rodzinnych spotkań z teatrem. Kolejne pokolenia stają się uczestnikami podróży do zaczarowanego świata teatru. Festiwal KORCZAK adresuje swoje wydarzenia do: niemowlaków, przedszkolaków, uczniów, studentów, nauczycieli i wychowawców, dziadków oraz rodziców. Przed nami już XXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2017. Na Widzów tegorocznej edycji czeka ponad 100 wydarzeń artystycznych, w tym najlepsze spektakle z Polski i zagranicy.
Inauguracja Wielkiego Święta Małego Człowieka – Festiwalu KORCZAK 2017 odbędzie się 14 października. To już trzecia dekada działań festiwalowych. Przez ponad dwadzieścia lat historii tego wydarzenia wprowadzano wiele elementów, które na dobre wpisały się w program Festiwalu KORCZAK. Tegoroczna XXI edycja przebiegać będzie w nowej formule, która opiera się na dwóch platformach projektowych. Pierwsza to Festiwal KORCZAK-Platforma Artystyczna. W ramach tej platformy Widzowie festiwalowi będą mogli obejrzeć polskie spektakle konkursowe, podlegające ocenie festiwalowego Jury. To najlepsze polskie produkcje teatralne dla dzieci i młodzieży. W ramach platformy projektowej Festiwal KORCZAK- Platforma Edukacji Teatralnej – „MAM WPŁYW, TWORZĘ, ZMIENIAM” prezentowane będą spektakle zagraniczne, spektakle premierowe, spektakle pozakonkursowe, pokazy warsztatowe, koncerty oraz warsztaty. W wyborze festiwalowych propozycji zawsze towarzyszy nam przesłanie Doktora Janusza Korczaka, by traktować młodego widza, jak dorosłego, zapraszać do rozmowy, a nie – pouczać. Dlatego też dialog, jaki prowadzimy z młodymi, poprzez spektakle, warsztaty, pokazy warsztatowe, wydarzenia artystyczne dotyczy także trudnych i ważnych tematów. W tym roku również nie zabraknie emocji wokół ważnych kwestii. Serdecznie zapraszamy naszych Widzów: tych małych i dużych do świata teatru – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. Także i w tym roku przedszkolaki, uczniowie wraz z opiekunami, wychowawcami, rodzicami oddadzą hołd Doktorowi Januszowi Korczakowi pod jego pomnikiem, wyruszając z Teatru Lalka w uroczystym „Marszu ze Złocistym”. W tym roku odbędzie się on 24 października o godz. 12.30. Festiwal potrwa aż do 25 października. Tradycyjnie, tak jak ma to miejsce od kilku lat, Centrum festiwalowych wydarzeń będzie Teatr Powszechny. Pokazy festiwalowe odbędą się także w: Teatrze Lalek Guliwer, Teatrze Rampa na Targówku, Teatrze Lalka.
Festiwal KORCZAK w gronie najlepszych projektów kulturalnych w Europie
W ostatnim czasie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK został wyróżniony przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali, w ramach inicjatywy Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy (EFFE). W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileuszową, XX edycję Festiwalu KORCZAK. To dla nas zaszczyt, że staliśmy się częścią rodziny uznanych europejskich festiwali dzięki inicjatywie Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy. Budowanie wizerunku teatru przyjaznego dzieciom i młodzieży, będącego jednocześnie forum trudnych rozmów było dla nas poważnym wyzwaniem. Festiwal KORCZAK wychowuje już drugie pokolenie. Kiedyś dzieci – dziś już rodzice ze swoimi pociechami uczestniczą w wydarzeniach festiwalowych. Ta nagroda jest dla nas dodatkową motywacją do podejmowania nowych inicjatyw w ramach Festiwalu. Dlatego też już w tym roku Festiwal opieramy na dwóch platformach projektowych – mówi Grażyna Karwowska–Winiarek, Dyrektor Festiwalu KORCZAK.
Jedenaście dni – ponad sto wydarzeń artystycznych
W dniach 14-25 października Widzowie Festiwalu KORCZAK zostaną świadkami ponad 100 wydarzeń artystycznych. To kilkadziesiąt najlepszych produkcji z polski i ze świata. W tym roku gościnnie wystąpią spektakle z Iranu, Słowacji i Szwecji. W przypadku spektakli zagranicznych nie ma żadnej bariery językowej. Nie zabraknie także specjalnie przygotowanej Strefy Dziecka. Tradycyjnie przed każdym spektaklem odbywać się będą happeningi teatralne pod okiem animatorów. Festiwal to także okazja do rozmów. Po każdym spektaklu w sali teatralnej Widzowie będą mogli dyskutować z twórcami spektaklu czy aktorami.
Patron Festiwalu – Doktor Janusz Korczak
W tym roku Festiwal rozpocznie się w Dniu Edukacji Narodowej, tzw. Dniu Nauczyciela.
14 października nasze myśli będą także skierowane ku pedagogom, wychowawcom, którzy wkładają trud w wychowanie i nauczanie młodego Człowieka. Niepodważalnym autorytetem był Doktor Janusz Korczak – patron Festiwalu. W tym roku mija 75 rocznica jego śmierci. Podczas uroczystego zakończenia Festiwalu 25 października, Widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Spowiedź motyla”, który jest inspirowany utworem Janusza Korczaka opisującym świat widziany z perspektywy młodego człowieka i zachodzących zmian w jego psychice, ale także w wyglądzie zewnętrznym. Spektakl powstał w ramach współpracy Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie z Polskim Ośrodkiem ASSITEJ.
Z NAJNAJAMI w rytmie kołysanek
To już kolejna edycja realizacji programu Ab ovo „zacząć od jaja”, którego celem jest propagowanie aktywnego uczestnictwa najmłodszych w sztuce teatralnej. W tym roku organizatorzy zaplanowali dla swoich najmłodszych Widzów i ich rodziców dwa spotkania w rytmie kołysanek. Pierwszym z nich będzie koncert „Lulajki i wyliczanki” w wykonaniu Teatru Atofri z Poznania we współpracy z Jackiem Hałasem. Wykonywane będą kołysanki zachęcające dzieci i opiekunów do wspólnego śpiewania i do swobodnego tańca. Uzupełnieniem tych działań będzie spektakl warsztatowy „Kołysanki, mruczanki, lulajki”. Wspólne muzykowanie to czas zacieśniania niezwykłej więzi między rodzicem a dzieckiem – ten spektakl jest pełen spokoju, muzyki wygrywanej przez altówkę, wiolonczelę, skrzypce i akordeony, ale także wspólnego ruchu. Spektakl warsztatowy przeznaczony jest dla rodziców z dziećmi w wieku od 6 do 18 miesięcy.
Współdziałają na rzecz Festiwalu KORCZAK 2017
Organizatorem Festiwalu od ponad 20 lat jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Partnerem jest Teatr Powszechny. Platforma projektowa Festiwal KORCZAK–Platforma Edukacji Teatralnej „MAM WPŁYW, TWORZĘ, ZMIENIAM”, finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawa. Działania komunikacyjne i prace Biura Prasowego wspiera Agencja MWM PR – media, wizerunek, marketing.