Do 31 marca samorządy mają czas na podjęcie uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Przygotowanie gmin i powiatów do wdrożenia reformy edukacji było tematem konferencji prasowej w Warszawie (30 marca) z udziałem Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego oraz Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 336 uchwał w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju z terenu województwa mazowieckiego. Wszystkie uchwały zostały zaopiniowane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Nie było uchwał zaopiniowanych negatywnie, wszystkie opinie były pozytywne bądź pozytywne ze zmianami.
Kurator opiniował uchwały, biorąc pod uwagę w szczególności ocenę zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w uchwale oraz ocenę w zakresie zapewnienia przez samorząd możliwości realizacji obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki przez dzieci i młodzież.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe zobowiązała rady gmin i powiatów także do uzyskania opinii reprezentatywnych związków zawodowych (która, w odróżnieniu od opinii kuratora, nie jest wiążąca). Po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty i opinii związków zawodowych samorządy mają czas do 31 marca na podjęcie uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.
Około 50 proc. samorządów z terenu województwa mazowieckiego, których uchwały zostały zaopiniowane przez kuratora, podjęło uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół (tzw. uchwały ostateczne). Z deklaracji pozostałych samorządów wynika, że wspomniane uchwały zostaną podjęte na sesjach rady zaplanowanych w dniach 29, 30 oraz 31 marca.
‒ Mogę dziś ocenić, że samorządy dobrze przygotowały się do wdrożenia reformy edukacji. Analizując uchwały gmin i powiatów nie stwierdzaliśmy istotnych błędów, które skutkowałyby wydaniem opinii negatywnej – powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
Samorządy to najważniejszy partner współodpowiedzialny za funkcjonowanie systemu edukacji. Dotychczasowa współpraca z samorządowcami pozwoliła Ministerstwu Edukacji Narodowej na wypracowanie rozwiązań dotyczących kierunków zmian w systemie edukacji oraz przygotowanie przepisów oświatowych i wsparcie w ich wdrażaniu.
Kuratorium Oświaty w Warszawie wspólnie z placówkami doskonalenia nauczycieli do końca roku szkolnego 2016/2017 zorganizuje 214 spotkań szkoleniowych przygotowujących nauczycieli do realizacji nowej podstawy programowej. Dodatkowo dla nauczycieli będą organizowane w tym zakresie konferencje.
Szczegółowe informacje dotyczące reformy edukacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.reformaedukacji.men.gov.pl). Zarówno rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy znajdą na niej odpowiedzi na pytania dotyczące zmian w oświacie. Ponadto Kuratorium Oświaty w Warszawie uruchomiło specjalny adres e-mail: reformaedukacji@kuratorium.waw.pl oraz infolinię pod numerem telefonu: 22 551 24 22, na które można kierować pytania związane z reformą edukacji. Na stronie internetowej Kuratorium funkcjonuje też specjalny dział poświęcony tylko reformie edukacji.
Wydział Zarządzania Informacją Kuratorium Oświaty w Warszawie