19 kwietnia w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto) odbyła się pierwsza konferencja prasowa poświęcona Warszawskim Targom Książki. Udział wzięli w niej Bärbel Becker – dyrektorka projektów międzynarodowych Frankfurckich Targów Książki, dr Christoph Bartmann – dyrektor Goethe-Institut w Warszawie, Rafał Skąpski – prezes zarządu Targi Książki sp. z o.o., Jacek Oryl – prezes zarządu Murator EXPO sp. z o.o., dyrektor Warszawskich Targów Książki.
Dyskusja w stylowym wnętrzu Pałacu Prymasowskiego oscylowała wokół polsko-niemieckich relacji związanych z Targami Książki i rynkiem wydawniczym. Barbel Becker podkreślała, że nasz język ojczysty jest na liście dwudziestu najczęściej tłumaczonych języków w Niemczech. Polska od 1993 roku ma swoje stanowisko na Franfurckich Targach Książki. Jest bardzo ważna jako partner dla niemieckich wystawców. W tym roku honorowym gościem Warszawskich Targów Książki będą Niemcy. Dr Christoph Bartmann wspominał rok 2006, w którym zaszczyt ten przypadł już naszym zachodnim sąsiadom, a gościem specjalnym WTK był wówczas Gunter Grass. Aktualnie Niemcy otrzymają na WTK wielkie stoisko o powierzchni 220 m kw. Będzie na nim można spotkać 66 wystawców zza Odry i jest to absolutny rekord – jak podkreślała Barbel Becker.
Na WTK przybędą liczni niemieccy pisarze, a także dziennikarze, publicyści, słowem – ludzie pióra. Polscy czytelnicy będą mogli zobaczyć i posłuchać laureatki nagrody Nobla z 2009 r. – Herty Muller, a także m.in. Danieli Seel, Alice Pantermuller I prawdziwej gwiazdy, autorki licznych bestsellerów – Charlotte Link. Intrygującym punktem programu tegorocznych WTK są zapowiadane przez B. Becker dyskusje o szeroko pojętej Europie, które najprawdopodobniej będą wykraczały poza literackie wojaże… Interesującą atrakcją stanie się interaktywna propozycja tworzenia wspólnych czytelniczych Wież Literatury. Na WTK każdy czytelnik będzie mógł dokończyć cytat niemieckiego autora – według własnej fantazji. Ch. Bartmann zapraszał też serdecznie na polsko-niemiecką noc literacką w ramach WTK w Instytucie Goethego. Będzie na niej pięciu autorów z Polski i pięciu autorów z Niemiec. Twórcza wymiana myśli przyprawiona szczyptą poezji może się okazać najciekawszą ucztą duchową tegorocznych Targów. Jednakże Jacek Oryl sprecyzował, że ostateczny program wszystkich wydarzeń towarzyszących WTK zostanie upubliczniony dokładnie 10 maja na ostatniej konferencji poświęconej temu warszawskiemu świętu książki.
W towarzystwie interesującego Gościa Honorowego, obok ważnych dyskusji artystów i intelektualistów zastanawiających się nad przyszłością literatury i w ogóle naszej kultury europejskiej, w miłej aurze innych tytułów dedykowanych najmłodszym czytelnikom pojawi się „Dziecko w Warszawie”, którego stoisko będzie można odwiedzić przez cały czas trwania targów i na którym zaczarowany świat dzieciństwa z pewnością będzie wciąż żywy.