Od stycznia do marca 2017 roku Nowy Teatr przewidział mnóstwo atrakcji dla dzieci.
Czułe czytanki
Niedziele
8, 15, 22, 29 stycznia / 13.30
5, 12, 19, 26 lutego / 13.30
5, 12, 19, 26 marca / 13.30
Wstęp wolny
Czytanki w języku polskim
Wiek 6-10 lat
miejsce: Foyer
Cykl spotkań poświęconych książce dla dzieci, organizowany przez księgarnię Czuły Barbarzyńca od 2003 roku. Wybieramy najciekawsze nowości, zapraszamy najmłodszych do zabaw inspirowanych literaturą, a rodzicom staramy się pokazać, jak wykorzystać książkę w wychowaniu dzieci.
Zimowe poranki w Świetlicy
Wtorki
10, 17, 24, 31 stycznia / 9.20-11.00
7, 14, 28 lutego / 9.20-11.00
Wstęp wolny
Wiek 0-3 lata
W zimowe wtorki Świetlica Nowego Teatru jest otwarta dla najmłodszych, ich rodziców i opiekunów. Zapewniamy interesujące zabawki, muzykę, dobrą atmosferę i przestrzeń przyjazną dla maluchów do swobodnej zabawy z rówieśnikami. Dzieci pozostają pod opieką rodziców.
ZAŁÓŻ TO! – warsztaty poświęcone kostiumowi
Sob. 14 stycznia / 12.00
Niedz. 15 stycznia / 12.00
Sob. 28 stycznia / 12.00
Niedz. 29 stycznia / 12.00
Koszt: 25/40 PLN
Czas trwania: 2h
Warsztaty w języku polskim
Wiek 9-14 lat
Zapisy: warsztaty@nowyteatr.org
Miejsce: Świetlica
Czy kiedykolwiek widzieliście chodzące po scenie kwadraty, kule i sprężyny? Kostium w teatrze to nie tylko ubiór aktora, ale istotna część dopełniająca obraz sceniczny. Wyraża charakter postaci, może być symbolem lub metaforą. Wprowadza aktora i widza w konkretny kontekst historyczny, społeczny lub estetyczny. Na warsztatach poznamy twórców, którzy projektowali niezwykłe kostiumy teatralne: artystów szkoły Bauhaus, dadaistów oraz Henriego Matisse’a, Kazimierza Malewicza, Pabla Picasso i Sonię Delaunay. Będziemy projektować, wycinać i wykonywać kostiumy dla siebie lub wybranych postaci.
PROWADZĄCE Karolina Bielawska, Zuza Golińska
14 stycznia / 12.00 – Bauhaus
Niemiecka szkoła Bauhaus jest znana przede wszystkim ze swoich minimalistycznych i oszczędnych projektów na polu architektury i projektowania przedmiotów – mebli, tkanin i dekoracji. Nie wszyscy wiedzą, że studenci i nauczyciele szkoły Bauhaus organizowali szalone bale kostiumowe. Projektowanie strojów na takie wydarzenie traktowali bardzo poważnie, tworzyli futurystyczne kostiumy-rzeźby o geometrycznych kształtach. Wykorzystywali do tego najróżniejsze materiały oraz kształt, kolor i światło. Ich przebrania były tak niespotykane, aż trudno sobie wyobrazić, że pod kostiumem i maską znajdował się człowiek.
15 stycznia / 12.00 – Kształt
Henri Matisse w 1920 roku został poproszony o zaprojektowanie kostiumów do baletu na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena Słowik. Jego kostiumy, bezpośrednio zainspirowane tradycyjnymi chińskimi strojami, były wykonane ze szlachetnych materiałów i odznaczały się charakterystycznymi, niekiedy ręcznie malowanymi, graficznymi wzorami i nakryciami głowy. Zwrócimy uwagę na charakterystyczną formę japońskiego kimona i projektowane przez Matisse’a wibrujące kształty, które sprawiają, że cały kostium przypomina popartową grafikę.
Pablo Picasso również projektował kostiumy do baletu. Kubistyczne formy z kartonów o kształtach miejskich wieżowców to jedna z jego najbardziej charakterystycznych realizacji. Łatwość z jaką Picasso posługiwał się prostymi materiałami, takimi jak karton, który malował i wycinał, będzie dla nas impulsem do stworzenia własnych kostiumów zainspirowanych architekturą miasta.
28 stycznia / 12.00 – Kosmos
Kazimierz Malewicz zaprojektował kostiumy oraz scenografię do słynnej futurystycznej opery Zwycięstwo nad słońcem. Proste geometryczne formy charakterystyczne dla artysty i jego sztuki znalazły swoje odzwierciedlenie w projektach, na których widać postacie, przypominające roboty z przyszłości. Wątki kosmiczne były bliskie Malewiczowi i to do nich odniesiemy się, planując nasze kostiumy.
Sonia Delaunay była malarką znaną przede wszystkim z pełnych koloru, abstrakcyjnych kompozycji malarskich i dekoracyjnych tapet. Zaprojektowane przez nią stroje wibrowały kolorem i charakteryzowały się powtarzalnymi wzorami. Projektując, w odniesieniu do jej realizacji, wymyślimy powtarzalne graficzne kompozycje, które będziemy mogli wykorzystać w tworzeniu własnych materiałów.
29 stycznia / 12.00 – Dada
Międzynarodowy artystyczny ruch Dada w 2016 roku świętował swoje stulecie. Sztuka, teatr, literatura, film i taniec zawdzięczają mu odkrycie nieznanych i nowych perspektyw. Dadaiści, wyznając hasła wolności, niezależności, eksperymentu, dowcipu i absurdu, wywrócili do góry nogami cały świat kultury. W swoich działaniach wykorzystywali przedmioty codziennego użytku, a nawet śmieci, byli skandalistami i rewolucjonistami. Inspirując się ich barwną twórczością, wykonamy oryginalne stroje z papieru, a codzienne ubranie przemienimy w nieprzeciętne kostiumy. Prosimy o przyniesienie własnej odzieży na warsztaty.
Rodzinne i towarzyskie warsztaty języka migowego
Środy
18, 25 stycznia / 17.00
1, 8 lutego / 17.00
Koszt: 10 PLN
Czas trwania: 1h
Wiek od 4 lat
Miejsce: Świetlica
Zapraszamy na rodzinne warsztaty poszerzające wiedzę o świecie Głuchych i dające możliwość poznania podstawowych zwrotów w języku migowym. Zajęcia poprowadzą Marta Abramczyk i Adam Stoyanov – Głusi aktorzy Jednego gestu – spektaklu w reżyserii Wojtka Ziemilskiego, którego premiera odbyła się 24 września 2016 roku w Nowym Teatrze.
Na warsztatach, w trakcie wspólnej zabawy, prowadzący nauczą Was migać zwroty grzecznościowe i najważniejsze czasowniki. Pokażą, jak w języku migowym opowiadać o emocjach., nauczą nazw zwierząt i kolorów. A wszystko to podczas różnych gier i zabaw, jak migowe kalambury, oraz ćwiczeń mimicznych i ruchowych.
PROWADZĄCY Marta Abramczyk, Adam Stoyanov
Przestrzeń
4-7 marca / 10:00, 11:00 i 16:00
17-19 marca / 10.00, 11.00 i 16.00
Koszt: 20 PLN
Czas trwania: 40 min.
Wiek 6 miesięcy – 2 lata
Przestrzeń to interdyscyplinarny projekt teatralny, łączący taniec, muzykę, dźwięk i zapach.
Interaktywna instalacja, która działa na wszystkie zmysły dziecka, jest dostosowana do wieku.
Wykorzystuje naturalną potrzebę zabawy i ciekawość dzieci. Poprzez ruch, obserwację, elementy wizualne i dźwięk wpływa na rozwój zdolności społecznych, poznawczych oraz percepcyjnych. Dziecko może aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu lub tylko je obserwować. Stworzona przez nas przestrzeń pobudza wyobraźnię, a wykreowane sytuacje są okazją do wspólnej zabawy dzieci i rodziców, poznawania i badania zmysłów oraz doświadczania sztuki, muzyki i zapachu poprzez ciało i ruch.
Poznaj kulisy Nowego Teatru – spacer dla grup
Wstęp wolny
Wiek od 6 lat
Obowiązują zapisy: warsztaty@nowyteatr.org
Spacer po Nowym Teatrze, podczas którego dzieci poznają kulisy, zwiedzają miejsca niedostępne dla widzów np. garderoby, charakteryzatornię, zaplecze inspicjenckie. Dowiadują się, jak wygląda praca w teatrze nie tylko aktorów, ale też wszystkich osób, bez których spektakl nie mógłby powstać, a których zwykle nie widać. W ramach oprowadzania dzieci biorą udział w warsztatach plastycznych, przygotowują materiały promocyjne dla wymyślonego przez nie teatru: repertuar, ulotki, plakaty.
PROWADZENIE Helena Świegocka
www.nowyteatr.org