Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Jana III w Wilanowie i Łazienki Królewskie – najpiękniejsze siedziby polskich władców – zapraszają na Darmowy listopad w rezydencjach królewskich. Przez cały miesiąc wstęp do tych muzeów będzie bezpłatny. Na gości czekają też liczne darmowe atrakcje: nocne zwiedzanie, warsztaty edukacyjne i 700 lekcji muzealnych.
Darmowy listopad w rezydencjach królewskich to jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza ze strony dzieci, młodzieży i seniorów.
Inicjatorem bezpłatnego zwiedzania w rezydencjach królewskich jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Darmowy listopad stał się częścią programu „Kultura dostępna”, realizowanego przez MKiDN.
Akcja, która w tym roku odbywa się już po raz piąty, jest ważnym elementem jesiennej oferty programowej królewskich rezydencji i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwiedzających.
Do tej pory w Darmowym listopadzie uczestniczyło milion osób, w tym 52 tys. dzieci w zajęciach edukacyjnych. Tylko w 2015 r. królewskie rezydencje odwiedziło w listopadzie ponad 250 tys. zwiedzających. Przyciąga wstęp wolny, a także bezcenne kolekcje i atrakcyjny program edukacyjno-kulturalny.
Hasło tegorocznej akcji brzmi: Królowie i sztuka. Muzea rezydencje królewskie zaprezentują swoje kolekcje i wystawy czasowe. To okazja, by poznać historię zabytków oraz sylwetki monarchów – wielkich królów i zarazem mecenasów.
Dla zwiedzających przygotowano kreatywne spotkania ze sztuką, nocne zwiedzanie, warsztaty rodzinne, 700 lekcji muzealnych oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących.
Najstarsza rezydencja polskich królów – Zamek na Wawelu – proponuje darmowe zwiedzanie reprezentacyjnych Komnat Królewskich z kolekcją arrasów króla Zygmunta Augusta i poznanie jednego z najcenniejszych na świecie obrazów – „Dama z gronostajem” Leonarda Da Vinci. Dzieje dynastii Jagiellonów oraz historia królewskiej rezydencji i jej zbiorów będą tematem 100 lekcji muzealnych dla szkół, a także warsztatów rodzinnych i spotkań dla dorosłych.
Pałac w Wilanowie, barokowa rezydencja króla Jana III, zaprasza na weekendowe oprowadzanie po pałacowych wnętrzach oraz spacery z cyklu „Historia mniej znana”. Dla gości przygotowano również warsztaty muzyczno-taneczne, kulinarne i kaligraficzne, zaś dla szkół i przedszkoli 200 lekcji muzealnych.
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do odwiedzenia ekspozycji stałych, w tym m.in. Apartamentu Wielkiego i Królewskiego oraz Galerii Lanckorońskich z dwoma słynnymi obrazami Rembrandta, pochodzącymi z kolekcji Stanisława Augusta. Dla zwiedzających dostępne są także wystawy czasowe: Dziedzictwo Piastów Mazowieckich i 100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Królewskiemu mecenatowi i unikatowym zbiorom poświęconych będzie z kolei 200 lekcji muzealnych, a także weekendowe warsztaty rodzinne.
Muzeum Łazienki Królewskie, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, zaprasza do zwiedzania Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałacu Myślewickiego.
Warto też zobaczyć w Pałacu na Wyspie wystawę jednego obrazu – „Wnętrze galerii obrazów”, Gonzalesa Coques’a. Dzieło pochodzi z Muzeum Maurithuis w Hadze, gdzie znajduje się jedna z najlepszych na świecie kolekcji holenderskiego i flamandzkiego malarstwa Złotego Wieku.
Łazienki Królewskie przygotowały również 200 bezpłatnych lekcji muzealnych, warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, wykłady historyczne, spotkania z poezją i wydarzenia muzyczne – m.in. III Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego.
Dodatkową atrakcją będzie nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii – w każdą listopadową sobotę, w godz. 19.00-23.00.