Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – zapisy: warsztaty@faf.org.pl
WARSZTATY DLA DZIECI 5-8 LAT
DOMOWE HISTORIE Z CHMURKĄ
8.10 / sobota / 11.00-12.00 / Stacja Muranów, Andersa 13
Prowadzenie: Kamila Szymańska (Polskie Stowarzyszenie Dalton)
Ilość miejsc: 10
Domowe archiwa kryją niezliczone ilości rodzinnych historii – co powiedzieliby bohaterowie zdjęć, gdyby tylko dać im taką możliwość? Ile kryją tajemnic? Wspólnie będziemy próbowali odkryć te nieznane historie i przywrócić je do życia. Każda osoba stworzy komiks na bazie zdjęć własnych i zdjęć ze zbiorów Fundacji Archeologia Fotografii. Uczestnicy warsztatów rozwiną umiejętności budowania opowieści i twórczego myślenia oraz zdolności językowe. Wszystkie zabawy i zadania oparte będą o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię, umiejętność współpracy, kreatywność i samodzielność.
OBRAZY I OPOWIEŚCI
9.10 / niedziela / 11.00-12.00 / Stacja Muranów, Andersa 13
Prowadzenie: Kamila Szymańska (Polskie Stowarzyszenie Dalton)
Ilość miejsc: 10
Warsztat dla młodszych dzieci, podczas którego będziemy snuli historie w oparciu o zdjęcia. Zastanowimy się, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a co mogłoby zostać sfotografowane? Nauczymy się czytać fotografię, wyciągać wnioski i rozmawiać o uczuciach i emocjach, jakie towarzyszą oglądaniu zdjęć. Każda osoba przygotuje własny kolaż z wykorzystaniem zdjęć znajdujących się w zbiorach Fundacji Archeologia Fotografii. Warsztaty rozwiną w uczestnikach umiejętności twórczego myślenia oraz rozwiną zdolności językowe. Wszystkie zabawy i zadania oparte będą o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię, umiejętność współpracy, kreatywność i samodzielność.
WARSZTATY DLA DZIECI 8-10 LAT
FOTOSTORY
9.10 / sobota / 13.00-14.30 / Stacja Muranów, Andersa 13
Prowadzenie: Kamila Szymańska (Polskie Stowarzyszenie Dalton)
Ilość miejsc: 10
UWAGA! tłumaczone na język migowy
Na warsztatach będziemy tworzyć i odkrywać historie, jakie kryją w sobie zdjęcia. Przyjrzymy się fotografiom artystów (Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomtowskiej, Marii Chrząszczowej), ale także rodzinnym zdjęciom uczestników. Dzieci będą m.in. snuły opowieści inspirowane fotografiami oraz przygotują komiksy na bazie przyniesionych przez siebie zdjęć. Rozwiną umiejętność analizy tego, co przedstawione na fotografiach, umiejętności językowe, ale przede wszystkim zdolność twórczego myślenia oraz ciekawość świata. Wszystkie zabawy i zadania oparte będą o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię, umiejętność współpracy, kreatywność i samodzielność. Zapraszamy także dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.
LABORATORIUM ŚWIATŁA – CZYLI JAK POWSTAJĄ ZDJĘCIA
15.10 / sobota / 11.00-13.00 / Stacja Muranów, Andersa 13
Prowadzenie: Maciej Jeziorek (Napo Images)
Ilość miejsc: 10
Wydaje się, że to takie proste. Klikasz i jest zdjęcie. Ale jak to się dzieje naprawdę? I jak działo się kiedyś? Do laboratorium światła zaprosi dzieci wielokrotnie nagradzany fotograf Maciej Jeziorek. Będzie można obejrzeć z bliska “starodawne” aparaty analogowe, dotknąć, pogrzebać i samemu spróbować. Obejrzymy trochę zdjęć, chwilę porozmawiamy, ale przede wszystkim będziemy eksperymentować – po to, aby dowiedzieć się, jak jest zbudowany aparat, po co światło w fotografii, jakie były najważniejsze wynalazki i momenty w historii fotografii i jak obserwować świat, żeby zobaczyć ciekawe zdjęcie?
WIDOWISKO NARRACYJNE DLA DZIECI I RODZICÓW
WYWOŁUJEMY SŁOWA. FOTOGRAFIA I OPOWIEŚĆ
15.10 / sobota / g. 16.00-18.00 / sobota / Stacja Muranów, Andersa 13
Prowadzenie: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz (Grupa Studnia O.)
Ilość miejsc: 30 osób
UWAGA! tłumaczone na język migowy
Fotografie rodzinne zwykle opowiadają o losach konkretnych ludzi, ale przecież wcale nie musimy znać imion, miejsc i konkretnych dat, aby przemówiły do nas twarze i wydarzenia. Kiedy przyjrzymy się chwilę uważniej starym zdjęciom z nie-naszych albumów i okazuje się, że łączą się z przygodami naszego życia i historiami, które znamy, bo je przeżyliśmy albo zasłyszeliśmy. Jak to się dzieje, jakie opowieści można wywołać z fotografii?
Widowiska narracyjne inspirowane są dawną sztuką opowiadania. Zwykle ich źródłem są bajki, baśnie i mity. Tym razem bedą to zdjęcia. Opowiadaczki – Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz – podzielą się własnymi historiami i zaproszą uczestników spotkania do wspólnego przeczytania niezwykłych opowieści zawartych w fotografiach.
Zapraszamy także dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.
GRA MIEJSKA DLA DZIECI I RODZICÓW
NA RATUNEK REDAKTOROM
16.10 / niedziela / 11.00-13.00 / Śródmieście
Prowadzenie: Sebastian Łabęda (www.warszawa-przewodnik.pl)
Ilość miejsc: 12 zespołów rodzinnych
Start: pl. Defilad, wejście do PKiN od strony ul. Marszałkowskiej
W nowym numerze „Archeologa warszawskiego” miał ukazać się duży, artykuł o odradzającej się po wojnie stolicy. Całość ilustrowana fotografiami wybitnych fotografów: Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomętowskiej, Marii Chrząszczowej. Tuż przed wydaniem zdarzyła sie katastrofa. Nieuważna sprzątaczka chciała przewietrzyć pomieszczenia redakcji. Zawiał wiatr, wyfrunęły gotowe materiały, reszta się pomieszała. Na poszukiwania wysłano redaktora Plombę. Uczestnicy muszą mu pomóc. Jest mało czasu…
Zespoły graczy wyruszą w miasto wyposażeni w „prawie już gotowy” egzemplarz gazety, w którym brakuje fragmentów tekstów oraz fotografii. Ich zadaniem będzie odszukanie materiałów w terenie i uzupełnienie brakujących fragmentów gazety. Muszą więc najpierw odnaleź redaktora Plombę, który zgubił się w mieście. Od niego otrzymają potrzebne materiały oraz instrukcje czego i gdzie szukać.
W ukrytych miejscach odnajdą miniatury zdjęć, które „wywiało” z redakcji, na pozostałych będą musieli odnaleźć informacje brakujące w tekście. Trasa gry to pretekst do wyruszenia w podróż przez historię polskiej fotografii I historię miasta. Odnajdujemy w terenie miejsca utrwalone na kliszy, porównujemy je z tym, co można tam zastać obecnie, szukamy na fotografiach szczegółów, które zazwyczaj umykają oglądającemu.