Od 1 września dzieci, młodzież oraz nauczyciele mogą korzystać z nowej wersji serwisu edukacyjnego Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), pogłębiającego zainteresowanie i wiedzę na temat muzyki. Nowa Muzykoteka Szkolna, dostępna także na urządzeniach mobilnych, zawiera m.in. sylwetki ponad 100 kompozytorów, 450 nagrań utworów,
Muzykoteka Szkolna, prowadzona przez Narodowy Instytut Audiowizualny pod adresem www.muzykotekaszkolna.pl, od czterech lat wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli i uczniów, oferując kompendium wiedzy o muzyce klasycznej podane w nowoczesnej i innowacyjnej formie.
Nowa, ulepszona odsłona serwisu profiluje treści w zależności od tego, kto z niego korzysta, by jeszcze skuteczniej zachęcać do wielkich odkryć muzycznych bez konieczności wychodzenia z domu. Na dzieci i młodzież w nowym roku szkolnym czeka wiele nowości, wśród nich cykl komiksów opartych na librettach najsłynniejszych oper, ale także kilkaset utworów muzycznych, sylwetki kompozytorów, gry i zabawy.
15 września do serwisu trafi również aplikacja mobilna „Orkiestrownik”, która pozwala zajrzeć do wnętrza orkiestry symfonicznej. Na muzykotekaszkolna.pl nauczyciele znajdą dostosowane do podstawy programowej scenariusze lekcji – pomysły na to, jak w 45 minut zainteresować uczniów światem muzyki np. operą, zestawy ćwiczeń m.in. przygotowane przez Barbarę Kingę Majewską „Muzyczne smaki” łączące naukę słuchania z kulinariami, „Fraszki na fortepian” ułatwiające naukę gry na instrumentach klawiszowych, ćwiczenia do nauki nut czy lekcje polskich tańców narodowych. W przygotowaniu są również zajęcia dotyczące kształcenia słuchu i podstaw prowadzenia chóru. Nowa Muzykoteka Szkolna jest też w pełni dostępna na urządzeniach mobilnych, można z niej więc korzystać podczas lekcji bez konieczności wykorzystania rzutnika. Materiały dydaktyczne dostosowane są do wszystkich poziomów kształcenia i zgodne z podstawą programową nauczania muzyki w szkołach ogólnokształcących.
W serwisie znaleźć można ponadto cykl filmów „Gra miejska” w reżyserii dokumentalisty Piotra Stasika, w których uczniowie szkoły podstawowej w niekonwencjonalny sposób poznają świat instrumentów i różnych brzmień, gimnazjaliści szukają harmonii w zgiełku miasta, a licealiści wkraczają w nieznany świat muzyki najnowszej i poznają współczesnych kompozytorów. Muzykoteka Szkolna wprowadza także w świat rockowego instrumentarium (cykl „Szkoła rocka”) i instrumentów historycznych („Barokowe lekcje”) oraz prezentuje instrumenty muzyki tradycyjnej – od suki biłgorajskiej do fideli płockiej.
Nowa, przejrzysta szata graficzna i nawigacja strony pozwalają szybko odnaleźć poszukiwane materiały wybierając temat (muzyka klasyczna, muzyka rozrywkowa, muzyka dawna, muzyka tradycyjna), epokę lub poziom kształcenia (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna). W stale powiększającej się bazie materiałów audiowizualnych znajduje się ponad 450 nagrań muzycznych i specjalnie opracowany „Kanon Muzykoteki Szkolnej” zawierający 130 najważniejszych w historii muzyki utworów.
Muzykoteka Szkolna to jednak nie tylko portal i działania w przestrzeni wirtualnej, ale także liczne spotkania i warsztaty dla najmłodszych, organizowane przede wszystkim w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie (stacja metro Służew). W ciągu roku szkolnego odbywają się tu m.in. cykl warsztatów „Akademia dzieci” oraz weekendowe zajęcia muzyczne dla maluchów.