We wrześniu Teatr Baj jedzie w turnee do Olsztyna, Grajewa i Białegostoku ze spektaklem „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”. Po przedstawieniach dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, są też przygotowywane materiały dydaktyczne dla nauczycieli.
Projekt „Historia dzieci z Santa Rosa” opowiada o mało znanym epizodzie w historii, który łączy w wyjątkowy sposób Polskę i Meksyk. W czasie II Wojny Światowej, po inwazji ZSRR na Polskę, w lutym, kwietniu oraz w lato 1940 r. zaczęto masowo deportować Polaków w głąb ZSRR. Według IPN liczba deportowanych Polaków, razem z tzw. „czwartą deportacją” z 1941 r., wyniosła prawie milion osób. Po złamaniu przez Hitlera Paktu Ribbentrop-Mołotow tysiące deportowanych Polaków, na mocy tzw. „amnestii” z sierpnia 1941 r., mogło opuścić syberyjskie łagry. W jednej z grup, liczącej prawie 1500 osób, znaleźli się bohaterowie spektaklu „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”, rodzeństwo Irena i Jurek. Po długiej i wyczerpującej podróży przez Iran, Indie i Stany Zjednoczone grupa ta trafiła do Meksyku do Hacjendy Santa Rosa, w mieście León, w Stanie Guanajuato, by doczekać końca wojny.
Spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”, grany w Teatrze Baj od 2014 r., spotkał się z życzliwym przyjęciem przez widzów. Fabuła spektaklu opowiada historię rodzeństwa (13-letniej Ireny i 10-letniego Jurka). W ich domu pojawiają się żołnierze Armii Czerwonej i informuję dzieci oraz ich rodzinę, że mają kilku minut na spakowanie, zanim zostaną wywiezieni. W popłochu, wśród nieznajomych, dzieci gubią się w nocy i zamknięte w wagonie, trafiają na Syberię. Opiekują się nimi nieznajomi Polacy. Gdy otrzymują wiadomość, że mogą opuścić Syberię, pod opieką innych rodaków uciekających z łagru wyruszają w podróż do Meksyku, gdzie spotykają ludzi, którzy się nimi opiekują. Historia ta jest oparta na faktach.
Po tym, jak uczniowie ze szkół w Olsztynie, Grajewie i Białymstoku zobaczą spektakl, wezmą udział w warsztatach przygotowywanych przez aktorów Teatru Baj. Następnie, w ciągu miesiąca, będą pod okiem nauczycieli i pedagogów kręcili dowolną techniką krótkie filmy, w których opowiedzą, czym był dla nich spektakl, opowiedzą o losach Sybiraków ze swoich miast, a także czego z tej historii dowiedzieli się o sobie. Konspekty edukacyjne, na podstawie których poprowadzone zostaną warsztaty, będą pod koniec roku udostępniane w siedzibie Teatru Baj nieodpłatnie i wysyłane do nauczycieli i pedagogów.
Program turnee:
19 września, poniedziałek, godz. 12:00, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
21 września, środa, godz. 10:00, Grajewskie Centrum Kultury
22 września, czwartek, godz. 11:15, 14:00, Białostocki Teatr Lalek
Zwiastun spektaklu: