W ciągu trzech tygodni wystawę „Jan Paweł II. Źródła” znajdującą się na Krakowskim Przedmieściu obejrzało ponad 80 tysięcy osób. Ekspozycję przygotowano z myślą o pielgrzymach przybywających na Światowe Dni Młodzieży, ale cieszy się ona ogromnym powodzeniem także wśród turystów odwiedzających Warszawę i jej mieszkańców. Wystawę, której organizatorami są Muzeum Historii Polski oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, można obejrzeć do 15 sierpnia.
Wśród zwiedzających są mieszkańcy wszystkich kontynentów, o czym świadczą wpisy do ksiąg pamiątkowych m.in. z Argentyny, USA, Brazylii, Australii, Hiszpanii, Malezji, Rosji, RPA, Kenii, Kolumbii, Japonii, Kanady, Filipin, Francji, Chile, Nowej Zelandii, Portugalii, Libii i Zambii!
Ekspozycja opowiada m.in. o chrzcie Polski, polskich świętych i powstaniu „Solidarności”. Jest zbudowana z sześciu symbolicznych przestrzeni i czterech bram: chrztu, czyli drzwi gnieźnieńskich; bramy Auschwitz; bramy stoczni gdańskiej i bramy prowadzącej do trzeciego tysiąclecia. Historia Polski opowiedziana jest słowami wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II.
Na wystawie znajdują się zdjęcia m.in. w tym z pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny, reprodukcje obrazów o tematyce historycznej, biogramy świętych i błogosławionych. Przedstawionym wydarzeniom historycznym i związanym z nimi eksponatom, ikonografiom, towarzyszą cytaty z homilii, przemówień, listów i książek Jana Pawła II.
Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia wystawy „Jan Paweł II. Źródła” przy okazji nadchodzącego długiego weekendu. W ostatnim dniu, 15. sierpnia w godz. 20.00-23.00, po wystawie będą oprowadzać jej kuratorzy. Na zakończenie ekspozycji organizatorzy przewidzieli także dodatkowe, efektowne oświetlenie fasady pawilonu na Krakowskim Przedmieściu. Ostatni goście mogą go odwiedzać tego dnia aż do północy.
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Miejsce: pawilon wystawowy, ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie, wstęp wolny.
Organizatorzy wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie i Centrum Myśli Jana Pawła II.
Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.