Rodzice przejmują się rozwojem swoich dzieci. Świętują każdą nowo zdobytą umiejętność. Chcą aby ich dzieci rozwijały się jak najlepiej, w związku z czym często dość bacznie obserwują swoje i cudze dzieci i sprawdzają jak ich latorośl wypad na tle innych. I w zależności od tego jak wypada dziecko na tle rówieśników podejmują działania. Nie zawsze słuszne i potrzebne, choć zawsze wynikające z głębokiej troski o dziecko.
Jeśli czasami zadajesz sobie pytanie „Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Czy to co się dzieje z moim dzieckiem jest normalne? Dlaczego moja dwuletnia córeczka buntuje się tak mocno jakby miała naście lat? Dlaczego moje dziecko jeszcze nie umie a dziecko sąsiadki już tak?” to, to spotkanie jest dla Ciebie. Dowiesz się na nim jak rozumieć zachowania dzieci. Co jest tzw normą rozwojową, czyli zachowaniami zdarzającymi się u większości dzieci w tym wieku. Jak patrzeć na rozwój dziecka aby nie wpaść w spiralę porównań i nie frustrować się tym, że Twój dwulatek jeszcze nie interesuje się cyferkami (to akurat, że się nie interesuje jest normą rozwojową). Jak rozsądnie i zgodnie z potrzebami rozwojowymi dziecka wybierać dla niego zabawy i zajęcia. Porozmawiamy o tym czym się rożni wspieranie rozwoju od przyspieszania rozwoju i dlaczego lepiej wspierać niż przyspieszać. I co zrobić gdy rozwój dziecka cały czas budzi niepokój.
Elementy warsztatu
1. rozwój dziecka (fizyczny, intelektualny, emocjonalno społeczny) jego elementy i fazy
2. typowe zachowania na poszczególnych etapach rozwoju
3. wspieranie rozwoju dziecka
4. czy warto przyspieszać rozwój
5. jak unikać porównywania z innymi dziećmi – jak się nie dać wkręcić w poczucie winy i niekompetencji
6. zabawy i zajęcia sprzyjające rozwojowi i te całkiem niepotrzebne
7. jak harmonizować rozwój dziecka
8. sytuacje i sygnały, które jednak powinny zaniepokoić – gdzie szukać pomocy i informacji
Kiedy: 7 czerwca, wtorek, w godzinach od 9:30 do 11:45
Gdzie: w Wolskim Centrum Kultury, ul. Działdowska 6
Dla kogo: rodzice/opiekunowie/ osoby stojące na progu rodzicielstwa (w pierwszej kolejności z dzielnicy Wola)
Na warsztaty można przyjść z dzieckiem, pozostaje ono pod Twoją opieką.
Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza umieszczonego pod informacją o wydarzeniu (zakładka „Aktualności” na stronie Fundacji RoRo: www.fundacjaroro.org.
Warsztaty poprowadzi Beata Chrzanowska-Pietraszuk – psycholog, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny. Od 15 lat pracuje jako psycholog w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Uniwersytet dla Rodziców” oraz jako pedagog i terapeuta w placówkach edukacyjnych (przedszkola, szkoła podstawowa). Od wielu lat prowadzi rubrykę poradnikową w miesięczniku „Mamo to ja”. Jest autorką poradników dla rodziców i nauczycieli. Prowadzi indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne dla dzieci, konsultacje indywidualne i rodzinne. Szkoli rodziców, wychowawców i nauczycieli. Prywatnie jest mamą dwóch dorosłych synów, lubi góry i długie wycieczki.
ZAPRASZAMY!
Zajęcia są częścią projektu „Rodzicem być – sobą być” współfinansowanego ze środków m. st. Warszawy Dzielnicy Wola
Partner projektu: Wolskie Centrum Kultury