Czy sójka leci za morze?
Gdzie mieszkają samotne pszczoły?
Jak obserwować ptaki?
Przez całe lato zapraszamy do Nowego Teatru na warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Będziemy się zastanawiać, jak wygląda świat oczami ptaków. Co sprawia, że unoszą się w powietrzu? Dlaczego niektóre szybują, a inne szybko uderzają skrzydłami? Poszukamy miejsc, w których się kryją i zakładają gniazda. Porozmawiamy, jak możemy pomagać ptakom na co dzień.
Spojrzymy też uważnie pod nogi i dowiemy się, kim jest turkuć podjadek, ile nóg ma stonoga, na kogo czyha wij i co tak naprawdę pod ziemią robi dżdżownica. Zrobimy prosty domek dla samotnych pszczół, spróbujemy złapać owady, żeby potem przyjrzeć im się z bliska i zachwycić się różnorodnością barw i kształtów. Porozmawiamy o tym, jak pszczoły radzą sobie w mieście oraz do czego służą „hotele dla owadów”.
W trakcie spacerów po okolicznych parkach przyjrzymy się roślinom, które w nich rosną. Poszukamy różnych kwiatów, nasion, owoców, porozmawiamy o ich funkcjach i roli w ekosystemie miasta. Oddamy głos dzieciom, żeby opowiedziały jak widzą przyrodę wokół siebie, co w niej lubią, jak wykorzystują, co jedzą i skąd to jest.
Warsztaty będą odbywać się w każdą sobotę o 11.30 w Nowym Teatrze i przeznaczone są dla dzieci 5+
Wstęp: 10 zł
Obowiązują zapisy warsztaty@nowyteatr.org
Harmonogram spotkań:
25.06
Kto pod kim dołki kopie? Czyli o bezkręgowcach żyjących w ziemi.
prowadzenie: Igor Siedlecki
Kim jest turkuć podjadek, ile nóg ma stonoga, na kogo czyha wij i co tak naprawdę pod ziemią robi dżdżownica? Serdecznie zapraszamy na zajęcia terenowe, na których uczestnicy poznają kryjące się w ziemi bezkręgowce, a co więcej dowiedzą się: jak te zwierzęta znaleźć, jak wyglądają, czym się żywią i jak radzą sobie w ciemnych, wąskich tunelach? Okazów szukać będziemy pod kępami traw, kamieniami i w wilgotnej ziemi na łące kwietnej przy Nowym Teatrze. Na zakończenie puścić będzie można wodze fantazji i stworzyć doskonałego mieszkańca podziemnych korytarzy.
2.07
O czym marzą rośliny?
prowadzenie: Magda Siemaszko
Serdecznie zapraszamy na warsztaty terenowe, podczas których będziemy rozglądać się po okolicy Nowego Teatru w poszukiwaniu różnych roślin i odpowiedzi na pytanie czego poszukują one same. Zastanowimy się nad ich potrzebami i wyborami miejsc do życia, spróbujemy zrozumieć dlaczego ich siedliska tak bardzo się różnią. Zajrzymy w szczeliny chodnikowe, na mury, pod płoty i na łąkę kwietną, próbując znaleźć jak najwięcej kształtów i kolorów. Zbadamy kwiaty, owoce, nasiona i sprawdzimy do czego służą. Czy miasto może być przyjazne dla roślin? Które rośliny chcą być mieszczuchami i dlaczego? Czy możemy pomóc im czuć się tutaj dobrze?
16.07
Jak obserwować ptaki?
prowadzenie: Stanisław Łubieński
Podczas spaceru dzieci poznają parkowy savoir-vivre i podstawowe zasady bezpiecznego podglądania miejskiej przyrody. Przyjrzymy się okolicy przez oko lunety. Poszukamy miejskich ptaków. Dowiemy się gdzie żyją i co jest im potrzebne do szczęścia. Zastanowimy się dlaczego wybrały do życia akurat miasto. Jakie są plusy i minusy życia blisko ludzi? Porozmawiamy o tym jak możemy pomagać ptakom na co dzień. Trasa spaceru będą prowadziła alejami parków: Morskie Oko, Szustrów i Promenada.
23.07
Czy „śmieci” mogą stać się pożywieniem dla roślin?
prowadzenie: Magda Siemaszko
Co się dzieje z resztkami z naszej kuchni? Czy zamiast wyrzucać je do kosza możemy zrobić z nimi coś pożytecznego? Serdecznie zapraszamy na warsztaty o kompostowaniu, dekomopozycji, obiegu materii i cyklach zamkniętych. Będziemy badać wnętrze kompostu i szukać w nim życia, zastanawiać się co daje roślinom i co zrobić by chętnie na nim rosły. Każdy uczestnik wykona swój mikro-kompostownik w butelce, który będzie mógł zabrać ze sobą do domu i obserwować zachodzące w nim procesy.
30.07
Co to takiego jest ptak?
prowadzenie: Stanisław Łubieński
Podczas spaceru będziemy się zastanawiać jak wygląda świat oczami ptaków. Co sprawia, że mogą unosić się w powietrzu? Dlaczego niektóre szybują, a inne szybko uderzają skrzydłami? Poszukamy miejsc, w których się kryją i zakładają gniazda. Czym właściwie żywią się ptaki? Czy są wegetarianami czy mięsożercami? Obejrzymy dokładnie ptasie pióra i zastanowimy się dlaczego dziób dzięcioła przypomina dłuto, a wróbla małe obcęgi? Trasa spaceru będą prowadziła alejami parków: Morskie Oko, Szustrów i Promenada.
06.08
Gdzie mieszkają samotne pszczoły?
prowadzenie: Igor Siedlecki
Kim jest nożycówka, czego na kwiatach poszukuje porobnica i gdzie zimę spędza murarka? Serdecznie zapraszamy na warsztaty terenowe, na których uczestnicy odkryją jak ciekawe i jak różnorodne są pszczoły samotnice. W części terenowej uczestnicy będą obserwować zapylacze siadające na kwiatach i dowiedzą się czym jest zapylanie, co to są samotne pszczoły, czym różnią się one od pszczoły miodnej, gdzie żyją, jak radzą sobie w mieście, po co buduje się „hotele dla owadów”, czym i po co jest łąka kwietna. W części warsztatowej każdy uczestnik spróbuje wykonać prosty domek dla samotnych pszczół z wykorzystaniem butelki PET, kawałków suchej trzciny i słomy.
13.08
Czy sójka leci za morze?
prowadzenie: Stanisław Łubieński
Podczas spaceru porozmawiamy o cudzie ptasich migracji. Jak to się dzieje, że mały ptak wyrusza w długą, pełną niebezpieczeństw drogę…
Dlaczego podejmuje tak wielkie ryzyko? Jak przygotowuje się do wędrówki? Poszukamy ptasich wędrowców w mokotowskim parku i porozmawiamy o tym jak to się dzieje, że znajdują właściwą drogę. Nie mają przecież GPSa ani mapy. A jednak co roku potrafią wracać w to samo miejsce. ? Trasa spaceru będą prowadziła alejami parków: Morskie Oko, Szustrów i Promenada.
20.08
Ogrodnik-łakomczuch.
prowadzenie: Magda Siemaszko
Serdecznie zapraszamy na warsztaty o roślinach jadalnych. Podczas krótkiego spaceru po terenie Nowego Teatru i okolicach będziemy szukać roślin, które da się zjeść. Jak smakują kwiaty? Co można zrobić z ziołami? Co się dzieje z nasionami? Zastanowimy się skąd biorą się nasze ulubione owoce i warzywa i na czym polega ich uprawa, dowiemy się jak być dobrym ogrodnikiem. Każdy uczestnik wykona swój przenośny mini ogródek i dowie się jak się nim opiekować, by cieszyć się smakowitymi owocami swojej pracy.
27.08
Jak przyjrzeć się biegaczom i jak schwytać motyla? Czyli o metodach łapania owadów w terenie.
prowadzenie: Igor Siedlecki
Jak schwytać pędzącego owada, jak dowiedzieć się co chodzi nocą po miejskich trawnikach, czym jest pułapka Barbera? Serdecznie zapraszamy na zajęcia terenowe, na których uczestnicy dowiedzą się jak łapać bęzkręgowce i jak różnorodne gatunkowo są warszawskie podwórka. Całe zajęcia realizowane będą w formie zajęć terenowych, na których uczestnicy za pomocą różnych metod (pułapki Barbera, siatki na owady latające, kasarek, obserwację kwiatów) postarają się złapać owady, żeby potem przyjrzeć im się z bliska i zachwycić się różnorodnością barw i kształtów.
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/423147674522370/