Kino dziecięce z przedpremierowym pokazem „Tymka i Mistrza”, plenerowe śniadanie, warsztaty z tworzenia serialowego plakatu, zabawy z charakteryzatorem, muzyczna parada z 60-osobową orkiestrą – to tylko wybrane punkty niedzieli 22 maja, ostatniego dnia festiwalu kultury audiowizualnej NInA Wersja Beta „Nowa Fala Seriali” w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Wstęp wolny.
Kino familijne, śniadanie i warsztaty kulinarne
Tradycyjnie już, ostatni dzień corocznego święta NInA jest szczególnie bogaty w kulturalne atrakcje dla najmłodszych. Niedzielny program 22 maja w zmodernizowanej siedzibie Instytutu otworzy wspólne śniadanie na zielonym dziedzińcu, po którym na wszystkich przybyłych czeka piknik, tzw. Ninówka, pełen różnorodnych aktywności.
Od 11.00 do 13.00 dzieci wraz z rodzicami będą miały szanse przedpremierowo obejrzeć na wielkim ekranie pilot animowanego serialu „Tymek i Mistrz”, ekranizację bestsellerowego komiksu, a także wybrane odcinki „Pamiętników Florki”, „Parauszka i przyjaciół”, „Hip Hip i Hurra” oraz niezwykle popularnego norweskiego serialu telewizyjnego „Kacper i Emma”.
Dla starszych, również o 11.00 rozpocznie się warsztat kulinarny i warsztat stylizacji jedzenia przygotowany wspólnie z magazynem „Kukbuk”. Poprowadzi je Kuba Korczak, poszukiwacz smaków i szef kuchni. Pod jego kierownictwem uczestnicy warsztatów przygotują dania z serialowego menu. Następnie zostaną one poddane profesjonalnej stylizacji – zajęcia z fotografii kulinarnej poprowadzi blogerka Magda Klimczak. Na koniec – zasłużona wspólna uczta! Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
Więcej informacji na www.nina.gov.pl
„Dzieciniec” – twórcza przestrzeń dla najmłodszych
O godzinie 13.00 w budynku NInA i na dziedzińcu rozpocznie się szereg warsztatów dla całych rodzin pod hasłem „Dzieciniec”: zajęcia z techniki druku i modelowania 3D dla dzieci w wieku 8-11 lat (obowiązują wcześniejsze zapisy) czy plenerowa charakteryzatornia, w ramach której przybyli będą mogli przyjrzeć się pracy profesjonalnej charakteryzatorki i z jej pomocą przemienić się w postać z ulubionej bajki. To jednak nie wszystko! Mobilne studio Fiki Miki pozwoli zamienić pojedyncze rysunki w film. Krótkie animowane scenki zostaną zamknięte w formie notesików-flipbooków, które każdy uczestnik (w wieku od 4 do 12 lat) zabierze ze sobą do domu. Będzie też można zaprojektować własny, w pełni profesjonalny plakat serialowy (na cyfrowy warsztat projektowania przeznaczony dla młodzieży i dorosłych obowiązują wcześniejsze zapisy; na warsztaty poprowadzone przez projektanta graficznego i ilustratora dla dzieci i młodzieży wstęp wolny) i tworzyć multimedialne komiksy z cyklu „Tymek i Mistrz”, a następnie za pomocą animacji poklatkowej, przy użyciu tabletów, połączyć je z elementami filmu animowanego. Te zajęcia dla dzieci w wieku od 10 lat poprowadzi Jakub Tarkowski – reżyser, twórca storyboardów, specjalizujący się w animacji i motion design oraz Jacek Rokosz – reżyser, animator, wykładowca w PWSFTviT w Łodzi. Dzieci między 9 a 13 rokiem życia, które przejawiają talent aktorski, będą miały niebywałą szansę udziału w castingu do filmu przygodowego dla dzieci „Tarapaty”. Uczestnicy nagrają swoje wizytówki i zaprezentują przed kamerą krótkie scenki. Casting poprowadzą reżyserzy Marta Karwowska i Grzegorz Jaroszuk.
Uwaga! Na warsztaty, na które obowiązują zapisy można się zapisywać do 16 maja. Więcej na www.nina.gov.pl
Muzyczna parada rodem z Nowego Orleanu
Familijną niedzielę, w dużej mierze na świeżym powietrzu, zwieńczy muzyczna parada w nowoorleańskim stylu! 60-osobowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso z Radomia poprowadzi przez ulice Służewa godzinną taneczną paradę inspirowaną serialem „Treme”. Obowiązują trzy zasady: taneczny krok, parasol w dłoni i dobry humor. Ci, którzy nie mają jeszcze stosownego rekwizytu – będą mieli okazję przygotować go podczas poprzedzających przemarsz warsztatów. Frędzle, pióra, brokat, cekiny i pomoc młodych artystów wystarczą, by przemienić zwykle parasole w te rodem z Nowego Orleanu!
Filmowym wprowadzeniem będzie pokaz pierwszego odcinka, nominowanego do nagrody Emmy i wyreżyserowanego przez Agnieszkę Holland, serialu HBO „Treme”. Jego akcja dzieje się Nowym Orleanie, mieście słynącym z bogatej kultury muzycznej i tradycji parad second line, która jest inspiracją dla służewskiego przemarszu. Mile widziane przebrania i kolorowe akcenty – poza parasolami także korale, boa, maski i kapelusze!
Szczegółowy program na:
http://www.nina.gov.pl/projekty/festiwal-nina-wersja-beta-nowa-fala-seriali/program/