Szkoła to nowy etap w życiu każdego człowieka. Okres życia, w którym dzieje się wiele. Zwroty akcji, nowe wyzwania, przedmioty – to problemy, które dotyczą każdego ucznia. Jak zatem go wspierać podczas tej wędrówki?
Odpowiedzi szukałam w poradnikach. Bardzo lubię serię Samo Sedno, bo jest zwięźle i na temat. Nie zawiodłam się odpowiedni tytuł znalazł się bardzo szybko. „Szkolne wyzwania – jak mądrze wspierać dziecko w dorastaniu”.
Opis znajdujący się na dole okładki doskonale oddaje ducha tej pozycji: poradnik dla rodziców i pedagogów, którzy poszukują konstruktywnych rozwiązań i sprawdzonych metod.
Przeczytałam jako matka. Po lekturze, a czyta się dobrze i szybko, nie miałam pytań. Miałam za to dużo refleksji.
Autorki, Monika Gregorczuk i Barbara Kołtyś, bardzo dobrze uchwyciły te problemy, które sprawiają największe trudności, ale też są najważniejsze z punktu życia szkolnego. Dotykają tematów współczesnych i z polskiego podwórka. Cytowane są wyniki badań, które przeprowadzono w Polsce a nie np. w USA.
Mocnym rozdziałem jest ten traktujący o uzależnieniach. Zwłaszcza od nowych technologii, w tym także fonoholizmie, czyli uzależnieniu od telefonu komórkowego. Przedstawione narzędzia pozwalają na wstępną diagnozę czy mamy do czynienia z uzależnieniem. Czytelnik dostaje też porcję solidnej wiedzy jak z nimi walczyć, lub jak zapobiegać takim sytuacjom.
Refleksja jaka nasunęła mi się w pierwszej chwili to skuteczność tych działań. Część z tych uzależnień to problem samych rodziców. Trudno o walkę np. z nadmiernym korzystaniem z telefonu komórkowego, gdy do toalety zabiera się smartfona. Ale może właśnie lektura tej książki pozwoli im na uświadomienie sobie, że to jest realny problem i zagrożenie.
W poradniku również o technikach uczenia się, lękach, przemocy szkolnej, relacji z nauczycielem, czy choćby motywacji do nauki. Przyznacie, że to ostatnie trudno wypracować u dzieci, zwłaszcza tych, które zdają się mieć wszystko a wizja „kopania dołów” ich po prostu śmieszy.
Rodzice, którzy są otwarci na zmiany, zwłaszcza myślenia, znajdą w tej książce konkretne wskazania. Jak choćby:
„Bądź zainteresowany życiem swojego dziecka. Znajdź 15 minut dziennie, by słuchać tylko jego, nie zajmując się przy tym niczym innym”
„Współpraca się opłaca – zaangażuj się w życie szkoły. Nie pojawiaj się tam tylko wtedy, kiedy zostaniesz wezwany na dywanik.”
Książka, którą warto mieć na półce i do której warto często wracać.
Przeczytała: Dorota Mazurek
Krótko o:
Autorkach:
Monika Gregorczuk – psycholog, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychospołecznych i treningu interpersonalnego PTP. Prowadzi zajęcia na Wydziale Psychologii UW oraz szkolenia dla edukacji i biznesu.
Barbara Kołtyś – psycholog i psychoterapeutka, prowadzi warsztaty, szkolenia oraz grupy wsparcia dla dzieci, rodziców i nauczycieli oraz psychoterapię indywidualną.
Wydaniu:
Ilość stron: 312
ISBN: 978-83-7788-536-9
Data wydania: wrzesień 2015
Seria wydawnicza: Samo Sedno