Mamy przyznały, że tylko 4% dzieci spożywa dzienną zalecaną ilość warzyw. Znacznie lepiej jest w przypadku owoców – zalecaną ilość spożywa 46,7% dzieci. Brak czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku to jedna z głównych przyczyn niedoboru warzyw i owoców w diecie domowników[1]. Jak zatem uzupełnić dietę w niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze przy jednoczesnej oszczędności czasu?
Odpowiednie nawyki żywieniowe nabywane są już w dzieciństwie. Właściwe zbilansowanie diety od najmłodszych lat, pomaga zapobiegać wielu chorobom w wieku starszym, w tym przede wszystkim otyłości[2]. By zachęcić dziecko do spożywania większej ilości warzyw i owoców należy podać je w atrakcyjnej i nowej dla dziecka formie. Z pomocą przychodzą musy – produkty naturalne, pasteryzowane, czyli poddane obróbce cieplnej, dzięki której niszczone są drobnoustroje chorobotwórcze, szkodliwe szczególnie dla układu pokarmowego dzieci a także przedłużona jest trwałość produktu. Musy bez dodatku cukru to bardzo wygodny sposób na przekąskę, dzięki której dostarczysz organizmowi porcję witamin i składników mineralnych.
Niestety brak świadomości o tym, jaki jest składu musów, powoduje, że bardzo mało osób uważa je za produkty naturalne i wartościowe. Aż 60% badanych uważa, że do musów dodaje się konserwanty, barwniki (52%), cukier (68,7%) lub substancje słodzące (63%)[3].
Jak zapewnia Agata Ziemnicka-Łaska, dietetyk i psycholog kliniczny – „Mus to w pełni identyczny z naturalnymi warzywami i owocami, przetarty produkt. Zawiera drogocenny błonnik oraz witaminy i minerały takie jak owoce lub warzywa, z których został wyprodukowany. Mus nie zawiera dodatku cukru, więc jest produktem w 100% naturalnym.”
Musy zawierają cenny dla naszego organizmu błonnik, który działa jak „miotełka” na nasze jelita, oczyszczając je, dzięki czemu reguluje procesy przemiany materii. Co więcej obniża poziom stężenia złego cholesterolu we krwi. Błonnik powoduje również, że szybciej czujemy się najedzeni, dlatego musy owocowe i owocowo-warzywne są nie tylko świetną przekąską, ale mogą stanowić także osobny pożywny posiłek[4].
Wygodna forma przede wszystkim
Konsumenci często szukają poręcznej formy podania owoców i warzyw zarówno dla siebie, jak i dla swoich pociech. Zamknięte w kolorowych opakowaniach musy są znakomitą przekąską, która może zastąpić jedną z pięciu zalecanych porcji owoców i warzyw. Nie zawsze jest okazja, by zabrać świeże owoce i warzywa ze sobą – często w obawie, że ulegną zniszczeniu w torbie lub dziecięcym plecaku, brudząc przy okazji pozostałe rzeczy. 24% zapytanych mam przyznało, że przekonuje je wygodna forma podania musów, co jest zbieżne z oczekiwaniami dzieci, które nie lubią jeść w szkole, ze względu na niewygodę[5].
Musy to nowe produkty na rynku, będące odzwierciedleniem potrzeb konsumentów – są naturalne, bezpieczne dla organizmu, uzupełniają codzienną dietę w niezbędne mikro- i makroelementy, a także oszczędzają nasz czas – to produkty gotowe, powszechnie dostępne. Wystarczy wrzucić mus do torby i cieszyć się pyszną, pełnowartościową przekąską.
_________________________________
[1] Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu
i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet.
[2] http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=92&wid=14&wai=&year=&back=%2Faktualnosci.php%3Fwid%3D14
[3] Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu
i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet.
[4] http://rownowaga.izz.waw.pl/pl/co-warto-wiedziec-o-blonniku-2/
[5] Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu
i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet.