Bohaterką kolejnego wykładu z cyklu „Oświeceniowa republika władców” będzie Katarzyna II, cesarzowa Rosji. Jej historię przedstawi, podczas wykładu w Łazienkach Królewskich, prof. Krzysztof Pomian. Wybitny badacz kolekcjonerstwa i muzealnictwa opowie, jak próbowała zarządzać europejskim Oświeceniem, masowo kupując dzieła sztuki. Wykład pt. „Kolekcjonerstwo imperialne. Katarzyna II” odbędzie się w czwartek, 12 listopada, o godz. 18.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii.
Podczas wykładu, prof. Pomian, omówi historię stworzenia przez Katarzynę II petersburskiego Ermitażu oraz stosunek cesarzowej Rosji do sztuki. Gdy liczni władcy europejscy otwierali dla publiczności swoje kolekcje, tworząc muzea, Katarzyna II gromadziła ogromne zbiory, które przez dziesiątki lat pozostawały zamkniętym dla widzów skarbem. Ermitaż stał się bowiem muzeum dopiero w połowie XIX wieku.
Prof. dr hab. Krzysztof Pomian, który przybliży sylwetkę potężnej cesarzowej jest historykiem, filozofem, eseistą oraz tłumaczem. Od 1973 r. mieszka i pracuje we Francji. Wykładał w wielu ośrodkach naukowych w Europie i USA. W 1984 r. został profesorem Centre national de la recherche scientifique, zaś w latach 1999-2006 był profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2001 r. został dyrektorem naukowym tworzonego w Brukseli Muzeum Europy.
Prof. Pomian to ponadto doktor honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu w Genewie. Jest również autorem prac o filozofii współczesnej, a także związkach filozofii z polityką, w tym zbioru esejów „Filozofowie w świecie polityki” (2004), a także kilku obszernych opracowań z dziejów historii idei Europy nowożytnej, takich jak: „Przeszłość jako przedmiot wiary. Historia i filozofia w myśli średniowiecza” (1968); Przeszłość jako przedmiot wiedzy” (1992) czy „L’ordre du temps” (1984, wydanie polskie: 2014). Opublikował też książki: „Człowiek pośród rzeczy. Szkice historyczno-filozoficzne” (1973); „Europa i jej narody” (1992) oraz „Historia – nauka wobec pamięci” (2006). Do najbardziej znanych jego prac należą publikacje na temat kolekcji i muzeum, m.in. „Zbieracze i osobliwości. Paryż – Wenecja XVI–XVIII wiek” (wydanie polskie: 1996). Obecnie przygotowuje pierwszy tom historii muzeów na świecie.
Cykl „Oświeceniowa republika władców” to otwarte wykłady Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską Łazienek Królewskich oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, które potrwają w Muzeum do czerwca 2016 r.