Górale używali ich kiedyś do mycia i przyrządzania potraw, zmydlania tłuszczów, farbowania tkanin, a znachorzy zalecali ją jako lekarstwo przy dusznościach i chorobach żołądka. Bez szczegółowej wiedzy medycznej, świetnie określili właściwości szczawnickich wód. Dzisiaj wiemy o nich dużo więcej, wykorzystujemy je przede wszystkim do krenoterapii, jak również do inhalacji wziewań i kąpieli.
Helena, Jan, Stefan, Józefina i Józef – to szczawnicka piątka oznaczonych numerami wód, które można dzisiaj kupować nie tylko w domach zdrojowych, ale także … on-line. Tak – pienińskie uzdrowisko postawiło na sprzedaż wysyłkową i to opakowań 5-litrowych typu Bag in Box. Czerpiąc wodę z takiego opakowania zyskujemy gwarancję, że jej skład i właściwości chemiczne są takie same jak w pijalni, a ewentualnie wtrącający się osad jest zjawiskiem naturalnym i świadczącym o właściwościach wód.
Wody – to właściwie jeden z najważniejszych prozdrowotnych elementów, jakie od wieków serwuje wszystkim gościom Szczawnica – malownicza miejscowość położona w pienińskiej dolinie Grajcarka. Bijące tu z kwaśnych źródeł, są bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy, szczególnie wskazane w schorzeniach dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Od nich pochodzi notowana już w XIV wieku nazwa miasta, bo „szczawa” po góralsku znaczy kwaśna woda.
Można je stosować na nadkwaśność, jak również niedokwaśność żołądka, we wspominanych schorzeniach dróg oddechowych, przewlekłych stanach zapalnych nosa, zatok, gardła i krtani, schorzeniach aparatu głosowego, schorzeniach alergicznych górnych dróg oddechowych i astmy oskrzelowej. Wszystkie są (także w formie prawnej) wodami leczniczymi, co oznacza, że ich skład, stabilność, czystość bakteriologiczna oraz działanie na ludzki organizm zostały dokładnie zbadane przez Państwowy Zakład Higieny i następnie, na wniosek Ministra Zdrowia, uznane zostały za wspomagające zdrowie.
Pamiętajmy o tym będąc w pobliżu Szczawnicy, bo oczywiście najlepiej spożywać „u źródeł” w odnowionej Pijani Wód Leczniczych na Placu Dietla. Ale jeśli nie mamy w najbliższym czasie planów wyjazdu w te okolice, to wystarczy wejść na stronę www.uzdrowiskoszczawnica.pl. Tam znajdują się nie tylko szczegóły dotyczące uzdrowiska, jego wód, ale także wszystkie szczegóły możliwości zakupów on-line. Zapraszamy.