Pod koniec września w Senacie RP odbyło się posiedzenie pod hasłem „Żywienie dla zdrowia”. Spotkanie przybliżało problematykę żywienia dzieci i rodziców, kwestie żywności przetworzonej oraz było okazją do dyskusji na ten temat.
Posiedzenie zorganizowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej wraz z Fundacją Rodzice Przyszłości, która przygotowuje trzecią już edycję kampanii społecznej „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem”. Odbędzie się ona pod hasłem „Żywienie dla zdrowia” i obejmie dwie zasadnicze kwestie, mające wpływ na zdrowie dzieci – odżywianie kobiet w ciąży oraz żywienie dzieci. Do tematyki spotkania wprowadził gości prezes fundacji. Zwrócił on uwagę na współczesne problemy, które mogą wynikać z nieodpowiedniej diety. Obecnie coraz więcej par dotkniętych jest problemem niepłodności, kobiety mają trudności z zajściem w ciążę, a kiedy już się uda, często w jej trakcie pojawiają się różnego rodzaju komplikacje i patologie. Polskie dzieci z kolei tyją najszybciej w Europie.
Czy żywność przemysłowa jest szkodliwa?
Wszyscy prelegenci jednomyślnie potwierdzili, że dieta i właściwy styl życia mają ogromny wpływ na zdrowie człowieka (to ponad 50%). Odpowiedni sposób odżywiania jest profilaktyką przeciwko wielu chorobom, jest wymieniany również jako jeden z czynników powstawania nowotworów. Obecnie najczęściej mamy do czynienia z jedzeniem przetworzonym, przemysłowym. Na etykietach produktów możemy odnaleźć długie listy składników, z których większości nie znamy, nie jesteśmy w stanie rozszyfrować. Prof. Leszek Woźniak (Katedra Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności, Politechnika Rzeczowska) bardzo krytycznie podchodzi do tego co obecnie dostępne jest na rynku produktów żywnościowych, twierdzi wręcz, że wysokiej jakości żywność jest tak rzadko spotkana i tak potrzebna, że możemy ją nazwać „dobrem publicznym”. Zwrócił różnego rodzaju szkodliwe substancje takie jak np. pozostałości po środkach ochrony roślin, czy izomery typu trans, które nierzadko obecne są w pokarmach. Często nie zdajemy sobie również sprawy z ceny jaką płacimy za żywność przemysłową (kg Tic Tac-ów to ok. 95 zł, a gumy orbit – ok. 142 zł).
Żywność a zdrowie dziecka
Dla zdrowia młodego człowieka ma znaczenie ma nie tylko to, czym go karmimy, ale również to, jak sami się odżywiamy. Na co powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę?
1. Dieta przed zajściem w ciążę
Na wzbogacanie swojego menu w specjalne składniki odżywcze powinno się zwracać uwagę już w momencie planowania powiększenia rodziny. Rekomenduje się zwiększenie w tym okresie spożycia: kwasu foliowego, witaminy D, jodu, żelaza, cynku, wapnia. Warto też wykluczyć z jadłospisu obecne w żywności kwasy trans. Najlepiej zrezygnować z nich co najmniej pół roku przed ciążą.
2. Dieta w trakcie ciąży i karmienia piersią
Sposób odżywiania ciężarnej matki ma ogromy wpływ na dziecko. Powinna ona przyjmować dużo płynów, korzystać z naturalnych produktów, jeść dużo warzyw i owoców. W jej diecie powinny się znaleźć m.in. dobre tłuszcze, witaminy i minerały, żółtka jaj, kiszonki, aminokwasy. To czym żywi się kobieta w ciąży „kształtuje również smaki dziecka” powiedziała podczas posiedzenia mgr Paulina Ihnatowicz, dietetyk kliniczny. Profesor Janusz Książyk (Centrum Zdrowia Dziecka, Klinika Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych) zwraca z kolei uwagę na większe zapotrzebowanie na żelazo – „80% żelaza jest przyswajane przez dziecko w ostatnim trymestrze ciąży”. Dlatego warto pamiętać, aby właśnie wtedy je dostarczać.
3. Dieta dziecka
Ważne jest również to, czym karmimy narodzone już dziecko. Sposób odżywiania zależy od etapu jego rozwoju. Innych produktów potrzebuje niemowlę, innych kilkuletni szkrab, a jeszcze innych nastolatek. Ważne, aby dieta była różnorodna i zbilansowana. W rozwoju najmłodszych potrzebne są zwłaszcza witaminy B3 i K, probiotyki, czy kwasy Omega3.
Wnioski ze spotkania są następujące – powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy, czytać etykiety, wybierać produkty jak najbardziej naturalne. Ma to wpływ nie tylko na zdrowie nas samych, ale także naszych dzieci, które planujemy mieć w przyszłości. Dieta powinna być dostosowana do wieku i potrzeb organizmu. Warto również pamiętać o aktywnym trybie życia, uprawianiu sportu, a pomoże nam to w utrzymaniu dobrego samopoczucia.
Joanna Chraniuk