10 października w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie odbyło się oficjalne otwarcie Tygodnia Kodowania w Polsce. Od tego dnia do 18 października tysiące Europejczyków w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy – będą miały możliwość rozpoczęcia swojej przygody z programowaniem!
Tydzień Kodowania w Polsce jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który w tym roku odbywa się już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń promujących kodowanie, w tej edycji organizatorzy już świętują zgłoszenie ponad 1000 imprez.
„Postawiliśmy sobie ambitny cel. Z Waszą pomocą, mamy zamiar zorganizować najwięcej eventów programistycznych w ramach całego Europe Code Week i przedstawić Polskę jako lidera kodowania w Europie. Mam nadzieję, że uda nam się to osiągnąć. Trzymam kciuki!” – powiedziała na otwarciu Blanka Fijołek, polska ambasadorka Tygodnia Kodowania i CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsung Electronics Polska.
Podczas imprezy otwierającej Tydzień Kodowania w Polsce w Narodowym Instytucie Audiowizualnym przedstawiono plany i założenia projektu, zaprezentowano dokonania uczniów z programu „Mistrzowie Kodowania”, wykonano oficjalny taniec Tygodnia Kodowania „Robo Dance” oraz przeprowadzono warsztaty programowania w otwartej strefie kodowania.
O tym, jak ważne jest zachęcanie do nauki kodowania, mówili podczas wydarzenia również promotorzy programowania w Polsce.
„Więcej nauki kodowania, informatyki i nowoczesnych technologii w szkołach. Nawet dzisiaj, na rynku pracy brakuje 30 tys. informatyków. W całej Europie, pan Michał Boni może mnie sprostować, jest to około miliona oczekujących miejsc pracy” – powiedział Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji.
„Wysoko cenimy w obecnym świecie kodowanie, zrozumienie nowej logiki, która pozwala nam współistnieć z urządzeniami cyfrowymi i nimi zarządzać. To są te nowe miejsca pracy, o których mówił pan minister Halicki. To także nadchodząca w najbliższych latach fala zmian, która przeobrazi wszystkie sektory gospodarki i wszystkie sfery naszego życia. Już dzisiaj warto się uczyć kodowania. Widząc was, wiem, że macie fantastyczną energię i chęć, żeby się uczyć” – dodał Michał Boni, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Polskim koordynatorem tegorocznego Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem został program „Mistrzowie Kodowania”. Działania są dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami działań są: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki. Polskimi ambasadorami akcji zostali Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska i Kamil Sijko z Fundacji CoderDojo.
Zawsze aktualna pełna lista wydarzeń wraz z dodatkowymi informacjami jest dostępna na stronie http://events.codeweek.eu. Wiele informacji organizatorzy umieszczają także na polskiej stronie http://codeweek.org.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych – https://twitter.com/codeweekpl i https://www.facebook.com/CodeWeekPL.