Sobotni wieczór 12 września należał do Wisły – królowej polskich rzek. Ósma edycja Święta Wisły zgromadziła na Bulwarze im. Jana Karskiego setki mieszkańców Warszawy podziwiających nocną paradę podświetlonych jednostek pływających.
Święto Wisły Pełne Gwiazd – pod tym hasłem odbyła się tegoroczna edycja obchodów. Jak co roku w centrum uwagi znalazły się warszawskie środowiska wodne, dla których wydarzenie było ukoronowaniem całorocznych aktywności nad rzeką. Motywami przewodnimi Święta Wisły były światło i gwiazdy, z tego też powodu tradycyjne pychówki, baty i galary zostały podświetlone i udekorowane gwiezdnymi konstelacjami. Po zapadnięciu zmroku zaprezentowały się one w świetlnym szyku, pokazując to, co w Wiśle najlepsze. Spływowi łodzi towarzyszył komentarz dwóch wybitnych postaci reprezentujących środowiska żeglarskie i astronomiczne – Waldemara Heflicha i Karola Wójcickiego.
Akweny i gwiazdy są od wieków ze sobą związane – przed erą wielkich wynalazków, to właśnie one pomagały żeglarzom nawigować i bezpiecznie zawijać do portów. Mam nadzieję, że charakter tegorocznych obchodów pokazał, że to właśnie Wisła jest tym właściwym kierunkiem i warto spędzać nad nią czas – żeglując, spacerując, czy też podziwiając gwiazdy, które widać tutaj najlepiej w całej Warszawie – podsumował Waldemar Heflich, jeden z komentatorów wydarzenia.
Podczas parady zaprezentowały się także mniej tradycyjne formy wodnych aktywności. Do najbardziej emocjonujących można zaliczyć pokaz świetlnych akrobacji Flyboard wykonany przez Piotra „SAXO” Staszewskiego – mistrza Polski skuterów wodnych klasy freestyle, jednego z prekursorów Flyboarda w Polsce. W nurcie rzeki zaprezentował się także jeden młodzieżowy Mistrz Świata w windsurfingu – Maciek Rutkowski.
Parada łodzi nie była jednak jedyną atrakcją czekającą na widzów zgromadzonych na odnowionym odcinku Bulwarów Wiślanych. Do dyspozycji uczestników oddano fotobudkę, umożliwiającą zrobienie pamiątkowych zdjęć z wydarzenia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy akrobacji i skoki ze specjalnie zbudowanej na tę okazję rampy w wykonaniu kajakarzy z WAKK Habazie.
Przez kilka ostatnich lat, kajakarze stali się integralną częścią wiślanego środowiska. Nie mogło zabraknąć nas podczas najważniejszego, wodnego wydarzenia w mieście i choć ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy wziąć udziału w samej paradzie, to z całą pewnością skoki z rampy w wykonaniu naszych reprezentantów spotkały się z pozytywnym odbiorem i przez cały wieczór obserwowała je szeroka publiczność – dodał Rafał Gryko z WAKK Habazie.
Aktywności kajakarzy realizowane były także w ciągu dnia, w postaci porannego spływu organizowanego przez Fundację AVE oraz działaniach przybliżających specyfikę kajak polo prowadzonych przez Klub Sportowy Powiśle. Nie zabrakło również warszawskich wioślarzy, którzy zaprezentowali swoje umiejętności podczas trwających za dnia spływów.
Więcej informacji:
www.wislawarszawa.pl
facebook.com/swietowisly