Wakacje w pełni, choć nadmorski wypoczynek co kilka dni zakłóca niesprzyjająca plażowaniu aura. Co więc zrobić, by – mimo brzydkiej pogody – ciekawie spędzić czas z dziećmi nad morzem?
Są maluchy, którym do pełni szczęścia wystarczy brodzenie w kaloszach po brzegu morza i obrona piaskowych fortecy przed złowrogim powiewem wiatru, nadciągającym ze strony nieprzyjaciela. Są też jednak takie, które potrzebują większych wyzwań. Co zatem zaproponować kilkulatkowi, żeby ‘ciepło’ wspominał nadmorską przygodę?
Przede wszystkim sprawdź, czy miejsce, w którym spędzacie urlop oferuje plażowe przedszkole. Najlepiej, żeby taki punkt był zadaszony, a więc podczas pochmurnego dnia chronił przed deszczem. W wielu nadbałtyckich kurortach – jak np. na Pocztowym Wybrzeżu w Sopocie – funkcjonują profesjonalne punkty przedszkolne, prowadzące zorganizowane zajęcia, w ramach których wyspecjalizowani i doświadczeni w zabawach z dziećmi animatorzy z pewnością zaproponują atrakcje zgodne z możliwościami i oczekiwaniami maluchów.
– W czasie deszczu dzieci się nudzą… ale nie na Pocztowym Wybrzeżu! Brzydka pogoda zdecydowanie nie jest powodem do tego, by rezygnować z zabaw na świeżym powietrzu, a tym bardziej, jeżeli spędza się urlop nad morzem. Przygotowany przez nas harmonogram gier i zabaw doskonale sprawdza się zarówno w upał, jak i wówczas, gdy pogoda nie zachęca do plażowania. Przed nadmiernym słońcem, ale i deszczem chroni nas solidny daszek. W razie wiatru zabezpieczamy się dodatkowo parawanami – zapewnia animatorka z Plażowego Przedszkola Poczty Polskiej, działającego na Pocztowym Wybrzeżu w Sopocie.
A co zrobić, gdy tam, gdzie wypoczywamy nie ma profesjonalnych opiekunów? Wówczas trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować dzieciom czas tak, by szybko zapomniały o niepogodzie. Poniżej znajdziecie kilka propozycji ciekawych zabaw plażowych, rekomendowanych przez ekipę animatorów z Pocztowego Wybrzeża w Sopocie.
≈ Latawce, dmuchawce, wiatr… ≈
Puszczanie latawców to zabawa, która udaje się najlepiej właśnie wtedy, gdy najbardziej wieje. Nieograniczona przestrzeń plaży, miękkie podłoże – bezpieczne w razie upadku – i bezkres nieba na pewno przyniosą ogrom wrażeń i dzieciom, i rodzicom.
Porada: Latawiec można kupić na niemal każdym nadmorskim straganie, ale warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma wypożyczalni takiego sprzętu, co nie tylko znacznie ograniczy koszty, ale pozwoli też spokojnie spakować walizkę w powrotną drogę.
≈ Plażowe kalambury ≈
Aktywna zabawa dla całej rodziny, która pobudza kreatywność i wyobraźnię. Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku przedszkolaków, które nie potrafią jeszcze pisać, jak też starszych dzieci, które chętnie wykorzystają podczas niej umiejętności plastyczne.
Porada: Do rysowania na piasku wystarczy niewielki patyk znaleziony podczas drogi nad morze. Przed rozpoczęciem zabawy warto jednak pomyśleć o wiodącej tematyce, która będzie interesująca zarówno dla rodziców, jak i dzieci.
≈ Nadmorski tor przeszkód ≈
Podczas tej zabawy doskonale sprawdzą się plażowe akcesoria takie, jak: materac, koło, ponton, dmuchana piłka. Z powodzeniem mogę one stanowić elementy toru przeszkód, które dziecko musi pokonać lub zaliczyć, jako jedną ze ‘stacji’. W razie porywistego wiatru dodatkową atrakcją będzie gonitwa plażą za uciekającymi zabawkami.
Porada: Zaproponuj dziecku nie tylko pokonywanie toru przeszkód, ale również jego ustawianie.
≈ Labirynt ≈
Zabawa sprawnościowa angażująca całą rodzinę. Labirynt można ułożyć z kamieni, ale z powodzeniem swoją funkcję spełni również taki namalowany patykiem na piasku.
Porada: Warto zachęcić dziecko nie tylko do znalezienia wyjścia z labiryntu, ale również do jego przygotowania. Będzie to doskonały trening wyobraźni przestrzennej, a nie tylko sprawdzian sprawności fizycznej.
≈ Plażowe puzzle ≈
Do tej zabawy nie potrzeba niczego więcej, poza nieograniczoną wyobraźnią i porządną garścią kamieni czy nakrętek po napojach. Jedna osoba rysuje kontur, a druga wypełnia go na czas tym, co ma pod ręką. Rywalizacja będzie dużo bardziej angażująca, jeżeli w zabawie weźmie udział kilka osób jednocześnie.
Porada: Pamiętaj, żeby po zakończonej zabawie uprzątnąć teren, na którym bawiliście się. Przy okazji wyjaśnij dziecku, dlaczego tak ważne jest sprzątanie po sobie w miejscu publicznym.
≈ Mały inżynier ≈
Deszczowy klimat nie sprzyja bajkowym inspiracjom, dlatego w czasie mżystej pogody, budowę zamków z piasku można zastąpić projektowaniem wałów przeciwpowodziowych czy rowów melioracyjnych. Zabawa ucieszy nie tylko maluchy, ale tez niejednego tatę.
≈ ≈ ≈
Plażowe Przedszkole Poczty Polskiej – działające na Pocztowym Wybrzeżu w Sopocie przy wejściu nr 15 i 16 – czynne jest codziennie od godz. 10.00 do 18.00. W ramach atrakcji zaplanowanych na całe wakacje zarówno dla dzieci, jak i całych rodzin, można bezpłatnie uczestniczyć w: grach, zabawach i konkursach plastycznych oraz sprawnościowych, ekowarsztatach czy kursach pierwszej pomocy. Niebawem uruchomiana zostanie także plenerowa wypożyczalnia książek BeachBook i BeachBookKids oraz wypożyczalnia latawców.