Skóra dzieci jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga szczególnej pielęgnacji. Noworodki oraz niemowlęta nie mają jeszcze odpowiednio rozwiniętego systemu ochronnego, co sprawia, że dużo bardziej niż dorośli narażone są na szkodliwe działanie alergenów, zanieczyszczeń w powietrzu, czy też substancji chemicznych.
Skóra dziecka kształtuje się stopniowo, aż do 2-3 roku życia, powoli uodparniając się na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dopiero wtedy przypomina skórę człowieka dorosłego – do tego czasu należy szczególnie zwrócić uwagę na jej prawidłową pielęgnację, za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. To, co dobrze sprawdzi się na naszej skórze, niekoniecznie posłuży dziecku, a czasem może wręcz zaszkodzić. Preparaty zawierające barwniki, konserwanty i substancje zapachowe mogą podrażnić delikatną skórę malucha i przyczynić się do powstania poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto więc dokładnie czytać skład każdego kosmetyku, który planujemy zastosować. W przypadku przesuszenia skóry lub pojawienia się zaczerwienienia zrezygnujmy z używania dotychczasowych mydeł, kremów czy oliwek. Najbezpieczniejszym wyborem będą wtedy substancje stworzone specjalnie dla skóry ze skłonnością do alergii. Doskonale sprawdzą się przeznaczone dla najmłodszych emolienty, jak np. hipoalergiczne preparaty Emolium, o działaniu natłuszczającym, nawilżającym i łagodzącym, dzięki którym kąpiel noworodka będzie w pełni bezpieczna dla jego wrażliwej skóry.
Atopowe zapalenie skóry
Bardzo powszechnym problemem skórnym w przypadku dzieci jest AZS – atopowe zapalenie skóry. Objawia się ono przesuszeniem skóry, dokuczliwym świądem, wystąpieniem rumienia oraz łuszczących się zmian. Choroba ta może mieć podłoże m.in. genetyczne, środowiskowe lub alergiczne – mimo wieloletnich badań nie udało się jednoznacznie zdiagnozować jej przyczyn. Sytuacja ta utrudnia oczywiście leczenie tej dolegliwości, możemy jednak starać się łagodzić nieprzyjemne objawy. Atopowe zapalenie skóry wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji skóry dziecka za pomocą preparatów odpowiednich dla skóry atopowej (np. wspomnianych emolientów). Tego rodzaju produkty blokują utratę wody i chłoną wilgoć z powietrza. W przypadku swędzenia koniecznie posmarujmy skórę niemowlęcia kremem lub maścią o działaniu łagodzącym. Przyniesie to ulgę maluchowi i być może powstrzyma go od drapania. Niestety, dodatkowe uszkodzenia skóry jedynie nasilają problemy – z tego względu warto krótko przycinać paznokcie pociechy, a na noc zakładać na rączki rękawiczki ochronne.
Oparzenia i odparzenia
Innymi problemami, z jakim często zmagają się rodzice, są oparzenia i odparzenia skóry dzieci. Dlatego też warto pamiętać, aby chronić maluchy przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Najlepiej wybrać ubranka z jasnego, lekkiego, przewiewnego materiału, ale z długimi rękawami i nogawkami. Kupując krem z filtrem zwróćmy uwagę, czy może być stosowany u dzieci. Zimą stosujmy natomiast tłusty krem ochronny, który nie tylko odżywi, ale także zabezpieczy przed mrozem skórę pociechy. Bolące i szczypiące odparzenia, które często powstają u niemowlaków pod pieluszką, należy delikatnie przemyć oraz posmarować kremem na odparzenia. Jeśli jest to możliwe, warto zostawić dziecko na jakiś czas bez pieluchy. Dopływ świeżego powietrza do podrażnionej skóry przyspieszy jej gojenie.
Skóra niemowląt i noworodków jest zdecydowanie bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, a więc wymaga starannej pielęgnacji. W tym celu stosujmy wyłącznie kosmetyki stworzone z myślą o najmłodszych i ich potrzebach.