Jak zrobić piękne rodzinne fotografie, „po swojemu” i za pomocą smartfona, podpowiadają Adrian i Karolina Jędrzejczyk, autorzy popularnego bloga Szafeczka związanego z tematyką rodzicielską.
Tylko bez pozy!
Pamiętasz koszmar z dzieciństwa, kiedy kazali Ci się szeroko uśmiechać do zdjęć albo krzyczeć „seeeeeer!”? Nie funduj tego swojej rodzinie. Ok, raz na jakiś czas ustawiane zdjęcie przejdzie, ale lepiej tego unikać. Nie każdy komfortowo czuje się przed aparatem i nie każdy potrafi się uśmiechnąć na zawołanie. Najciekawsze zdjęcia rodzinne to te, które mają w sobie rys reportażu. Niech będzie szczerze i prawdziwie, bez pozowania i sztucznych uśmiechów.
Kolekcjonuj chwile
Uwieczniając czas z rodziną, poczuj się jak fotoreporter. „Fotografia reportażowa to polowanie na emocje i łapanie chwil. Zapisujemy je w postaci jednego zdjęcia, które przywołuje wspomnienia i przenosi nas myślami do tego momentu. To jak wehikuł czasu! Pomyśl o robieniu zdjęć w ten sposób, a będziesz je oglądać z dużo większą przyjemnością, niż przyglądając się tym samym pozom na zmieniającym się jedynie tle” – radzi Karolina Jędrzejczyk, szafeczka.com.
Kadruj i eksperymentuj
Fotografia mobilna ma tę niezaprzeczalną przewagę, że można eksperymentować do woli, nie martwiąc się pojemnością kliszy i ceną wywoływania materiału. Dlatego warto próbować nowych, niecodziennych rozwiązań, bawić się perspektywą i parametrami. „Troszkę gimnastyki przy robieniu zdjęć na pewno nie zaszkodzi, a może tylko pomóc! Kucnij, albo wejdź na krzesło i zrób zdjęcie z góry. Pokombinuj z perspektywą, a efekty na pewno Cię zaskoczą!” – mówi Karolina Jędrzejczyk.
Uchwyć ruch
Kiedy fotografujemy życie rodziny, szczególnie dzieci, często mamy problem z poruszonymi postaciami. Rozmazana ręka, noga, czy nawet cała biegnąca postać – czy zawsze musi to przekreślać całe ujęcie? „Oczywiście bez przesady, ale poruszone zdjęcia mają swój urok! Nie bój się tego! To świetny sposób na przedstawienie ruchu i energii, która danej chwili towarzyszy. Z pomocą tutaj przychodzi technika zwana panoramowaniem, czyli podążanie aparatem za poruszającym się obiektem. Warto skorzystać z autofocusa w trybie ciągłym, który znacząco ułatwia fotografowanie w takich warunkach.” – przekonuje autorka bloga Szafeczka.
Po swojemu
Skoro już robisz zdjęcia, z których jesteś zadowolony, to czemu się nimi nie podzielić? Serwisem stworzonym w tym celu jest Instagram. To, że Twoje zdjęcia mogą zobaczyć inni użytkownicy, powinno być dodatkową motywacją. Co zrobić, aby zobaczyło je więcej osób? Musisz pamiętać o odpowiednich #hashtagach! Możesz nimi opisywać daną sytuację, emocje, miejsce, przedmioty czy nawet dominujące kolory. Nie ma ograniczeń, dodawaj hashtagi #poswojemu i daj się znaleźć!
Najlepsze ujęcia możesz też zgłaszać do konkursów dla twórców fotografii mobilnej, takich jak organizowany przez ING Bank Śląski konkurs „#POSWOJEMU”, dostępny pod adresem www.poswojemu.liczasieludzie.pl. Na najlepszych czeka m.in. udział w warsztatach motywacyjnych z Stéphanem Antigą i Jakubem Bączkiem, trenerami siatkarzy i mistrzami świata.
Chcesz dowiedzieć się więcej o fotografii mobilnej? Zajrzyj do przygotowanego wspólnie z instagramowymi twórcami poradnika fotografii mobilnej: http://www.poradnikfoto.zafinansowani.pl/.