1 marca (niedziela), godz. 19.00 – spektakl NO RULES – Teatr Tańca TEST, WSTĘP WOLNY.
Zasada numer jeden – nie będzie żadnych zasad
Zasada numer dwa – to dla Ciebie, to właśnie dla Ciebie
Zasada numer trzy – jeśli masz jakieś wątpliwości, tam są drzwi
Zasada numer cztery – powiedz mi więcej, powiedz mi więcej, powiedz mi więcej
Zasada numer pięć – rób tak, żeby Bóg był zawsze po twojej stronie
Zasada numer sześć – nie będzie żadnych poprawek
Zasada numer siedem – nie pozostawiaj miejsca pomiędzy
Zasada numer osiem – po prostu bądź sobą, wtedy może Ci uwierzę
Bez kłamstw, bez sztuczek
Bądź prawdziwy, kochaj sztukę, ciągle poszukuj
A będę Cię bezgranicznie kochać
Występują: Roch Alończyk, Łukasz Broniak, Katarzyna Gajewska, Zofia Heldwein, Aleksandra Hofman, Arkadiusz Hryb, Marcin Jabłoński, Debora Łojko, Tomasz Łukawski, Daniela Okuniewska, Aleksandra Olszewska, Marta Opilska, Agnieszka Senderowska, Tom Wohlfahrt.
choreografia: Izabella Borkowska
wizualizacje: Marek Sobolewski
kostiumy i charakteryzacja: Teatr Tańca TEST
światło: Marcin Gruszka
reżyseria: Darek Sikorski
7 marca (sobota), godz. 18.00 – spektakl poetycki KTOŚ TUTAJ BYŁ… – Teatr Polonistyki UW
im. Eligiusza Szymanisa spektakl poetycki KTOŚ TUTAJ BYŁ… – WSTĘP WOLNY!
Spektakl poetycki stworzony na podstawie twórczości Wisławy Szymborskiej. Oparty został nie tylko
na najbardziej rozpoznawalnych wierszach poetki, ale także na piosenkach napisanych do słów
artystki czy na utworach mniej znanych. Pokaz przedstawia historie osób, które doświadczają
nieobecności – zarówno tej metaforycznej, jak i dosłownej. Jest to refleksja o relacjach, przemijaniu i
poszukiwaniu siebie. Twórczość Wisławy Szymborskiej okazuje się być zaskakująco aktualna. Każdy z
nas doświadczył sytuacji, gdy „ktoś (…) był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma”.
Realizator, twórca scenariusza i reżyser: Joanna Pietraszek
Aktorzy: Aleksandra Duszek, Joanna Pilska, Patrycja Wszeborowska, Aleksandra Sapiaska, Luiza
Kroczewska, Aleksandra Sawicka, Jan Wodziński, Mikołaj Murzanowski, Adrian Boguski
Kompozytor i autor warstwy muzycznej: Łukasz Klimczak
Producent: Zuzanna Gross.
8 marca (niedziela), godz. 18.00 – spektakl taneczny NIE WIĘCEJ – grupa Taneczna STEP, WSTĘP WOLNY!
KOBIETY – To nie są motyle, prędzej ćmy
serce- pompa do krwi; zawrotów głowy- brak…
Ta noc bezsenna? to przez wiatr;
a ta pustka, ta pustka, ta pustka?! to najpewniej głód…
w źrenicy tak pełnej żywej mgły nie ma nic…
Wieczór Niespodzianka- spotkanie Przyjaciółek. Przy okazji jest to pretekst do pokazania tańcem, różnych osobowości Kobiet. Muzyka I teksty piosenek podkreślają indywidualność I różnorodność Tancerek.
Tańczą: ROZWAŻNA- Zofia Rychłowska, ROMANTYCZNA- Maja Lipiec, ROZSĄDNA- Monika Kropidłowska
ROZGNIEWANA- Joanna Rybacka, ROZMARZONA- Anna Tułodziecka, ROZRYWKOWA- Weronika Sosnowska, ROZBITA- Zofia Bober, ROZTAGRNIONA- Joanna Lach, ROZKOSZNA- Agata Kowalska, ROZLENIWIONA- Monika Plutecka, ROZKAPRYSZONA- Maria Sękowska.
Choreografia/Reżyseria- Izabella Borkowska
Reżyseria/światło- Darek Sikorski
Plakat- Weronika Sosnowska.
11 marca (środa), godz. 18.00 – premiera spektaklu WYPOŻYCZALNIA BABĆ – Teatr Dziecięcy START, WSTĘP WOLNY!
Każdy z nas potrzebuje babci, bez względu na swój wiek. Babcie to prawdziwe skarby. A co wtedy gdy ktoś nie ma babci? Mamy na to sposób. Nie ma nic prostszego jak ją sobie wypożyczyć.
Spektakl na podstawie książki Wypożyczalnia babć Marii Marjańskiej- Czernik
scenariusz: Aleksandra Antolak
reżyseria: Aleksandra Antolak, Tomasz Krupa
Przedstawienie dla dzieci 5+
14 marca (sobota), godz. 10.00 – 12.30 – RODZINNE WARSZTATY CERAMICZNE, cena 25 zł/osoba.
W wirze codziennych obowiązków i godzinach spędzanych w korkach czasem rodzicom trudno wygospodarować czas dla dzieci. Dlatego warto wybrać się w sobotę do DOROŻKARNI na rodzinne warsztaty ceramiczne. Tutaj w myśl przysłowia – nie święci garnki lepią – gliniane dzieła tworzyć może każdy, od lat 1 do 101. Nawet ci, którzy myślą , że nie potrafią. Ideą zajęć jest stworzenie jednego, rodzinnego dzieła – dzieci tworzą je ze swoim rodzicami lub na odwrót rodzice z dziećmi. Niewtajemniczonym w arkana sztuki ceramicznej prowadzący – Janusz Żabowski pokazuje techniki ręcznego modelowania najprostszych form, służy radą i pomaga przy drobnych niepowodzeniach. Nie narzuca jednak tematu pracy. Koncepcję trzeba wypracować – najlepiej metodą rodzinnej burzy mózgów. To wcale nie jest łatwe, bo bywa, że pomysłów jest tyle ilu członków liczy rodzina, a gliniane dzieło ma powstać jedno. I tu okazuje się, że dzieci też mają głos, czasem decydujący i świetne pomysły. Po wyborze tematu czas przystąpić do działania. Mając do dyspozycji najwyższej jakości materiały – różnego rodzaju gliny i szkliwa, zaczynamy tworzyć coś jedynego w swoim rodzaju. W sympatycznej atmosferze czas mija niepostrzeżenie, a nasze paluszki wyczarowują prześliczne kubki, filiżanki, koraliki, doniczki, broszki… I sami się sobie dziwimy, że to nasze dzieło, że potrafimy, że coś nam się w tym tygodniu udało i to z własnymi dziećmi. Poprawia nam się samopoczucie, a i dzieci są z nas dumne. Ale to dopiero połowa sukcesu, bo sztuka ceramiczna wymaga od nas niebywałej cierpliwości. Wykonane przedmioty muszą dobrze się wysuszyć i wstępnie wypalić (800°C). Dopiero na następnych zajęciach możemy poprawić ich urodę – barwiąc je kolorowymi szkliwami. I to nie koniec zabawy… teraz dzieło wędruje do pieca, gdzie w temperaturze 1050°C jest ostatecznie wypalone. Gotowe prace można oczywiście zabrać do domu. Będą one jawnym dowodem naszego talentu i stać się mogą świetnym prezentem dla babci, cioci, siostry….
14 marca (sobota), godz. 17.00 – FANTASTYCZNE ŚWIATY – wernisaż malarstwa Martina Pilipchuka z Ukrainy oraz koncert duetu gitar elektrycznych.
Martin Pilipchuk urodził się w 1996 roku w Rosji, gdzie mieszkał do dziesiątego roku życia. Później jego rodzina przeprowadziła się na Krym. Tam Martin zgłębiał podstawowe techniki malarstwa i rysunku i cały czas malował. Jego ulubionym stylem w malarstwie od samego początku był realizm. Niestety, bogata twórczość młodego artysty pozostała na Krymie. W siedemnastym roku życia bowiem musiał wraz z rodziną wyjechać z okupowanego Krymu. Teraz mieszka w Polsce.
Zmiana w życiu artysty nie pozostała bez wpływu na jego twórczość malarską. Nie znał języka polskiego i z tego powodu miał utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym, zupełnie mu obcym, nowym. Coraz częściej więc uciekał w swój świat wewnętrzny, schodził coraz głębiej w siebie.
Tym, którzy będą oglądać jego obrazy, artysta proponuje, aby także, bodaj na chwilę, zostawili za sobą swoją codzienność i udali się w podróż do innego świata, tego niezwykłego. W pracach Martina zobaczycie, jak się wydaje, znane widoki, ale jakże inaczej ukazane, zinterpretowane w nowy sposób. A niektóre z tych obrazów przeniosą was w przyjazny świat baśni.
Artystę zawsze fascynowała przyroda, dlatego to ona jest główną bohaterką jego malarstwa.
„Przyroda jest dla mnie czymś niewypowiedzianie cudownym, niesie ukojenie i bezbrzeżny spokój, którego coraz bardziej nam brakuje w tym rozpędzonym świecie. Marzy mi się, aby każdy człowiek choć przez sekundę mógł poczuć ten wielki spokój” – mówi artysta.
Duet gitar elektrycznych nosi nazwę „Koniu i Furman”, a tworzą go Andrzej Furmański i Mateusz Grunwald.
14 i 28 marca (niedziela) godz. 16.00 – MAŁA AKADEMIA SIEKIERKOWSKA – projekt Fundacji Bo Warto.
15 marca (niedziela) godz. 16.00 – SIEKIERKOWSKA PARAPETÓWKA, WSTĘP WOLNY!
PARAPETÓWKĘ organizujemy dla nowych Mieszkańców SIEKIEREK. Gorąco witamy i zapraszamy w gościnne progi DOROŻKARNI. To popołudnie to okazja do spotkania i poznania się z siekierkowskimi aktywistami, organizacjami i mieszkańcami.
W programie:
– film pt. ELŻBIETA ZAWACKA – MIAŁAM SZCZĘŚLIWE ŻYCIE, scenariusz i realizacja Marek Widarski – dokument o prof. dr hab. Elżbiecie Zawackiej – jedynej kobiecie w gronie „Cichociemnych” i drugiej kobiecie generał w historii Wojska Polskiego. Elżbieta Zawacka – kurierka i emisariuszka Armii Krajowej do Londynu, jedyna kobieta „Cichociemna”, płk WP i prof. dr hab., odznaczona Virtuti Militari, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych i Orderem Orła Białego, żołnierz, więźniarka PRL, działaczka społeczna i naukowiec opowiada o swoim niezwykłym życiu. Mówi nie tylko o działalności politycznej, ale także o rodzinie i życiu prywatnym, które poświęciła dla innych.
– koncert BURSZTYNOWA DZIEWCZYNA – zrealizowany w 35 rocznicę śmierci Anny Jantar. Zaprezentowane zostaną największe przeboje wokalistki Tyle słońca, Najtrudniejszy pierwszy krok, jak i te mało znane Mój świat, Kto wymyślił naszą miłość. Koncert zaprezentuje różnorodność twórczości artystki. Z jednej strony wesołe, melodyjne piosenki, a z drugiej piękne, nastrojowe kompozycje z poetyckimi tekstami. Będzie to magiczny wieczór, który zabierze widzów w kolorowy świat lat siedemdziesiątych.
Wystąpią wokaliści z zespołu D.O.M. (Dziecięcy Odjazd Muzyczny) i Pracowni Wokalnej. Przygotowanie artystyczne Tomasz Krupa.
– słodki poczęstunek i spotkanie z lokalnymi działaczami.
21 marca (sobota), godz. 18.00 – spektakl taneczny NIE WIĘCEJ – grupa Taneczna STEP, WSTĘP WOLNY!
KOBIETY – To nie są motyle, prędzej ćmy
serce- pompa do krwi; zawrotów głowy- brak…
Ta noc bezsenna? to przez wiatr;
a ta pustka, ta pustka, ta pustka?! to najpewniej głód…
w źrenicy tak pełnej żywej mgły nie ma nic…
Wieczór Niespodzianka- spotkanie Przyjaciółek. Przy okazji jest to pretekst do pokazania tańcem, różnych osobowości Kobiet. Muzyka I teksty piosenek podkreślają indywidualność I różnorodność Tancerek.
Tańczą: ROZWAŻNA- Zofia Rychłowska, ROMANTYCZNA- Maja Lipiec, ROZSĄDNA- Monika Kropidłowska
ROZGNIEWANA- Joanna Rybacka, ROZMARZONA- Anna Tułodziecka, ROZRYWKOWA- Weronika Sosnowska, ROZBITA- Zofia Bober, ROZTAGRNIONA- Joanna Lach, ROZKOSZNA- Agata Kowalska, ROZLENIWIONA- Monika Plutecka, ROZKAPRYSZONA- Maria Sękowska.
Choreografia/Reżyseria- Izabella Borkowska
Reżyseria/światło- Darek Sikorski
Plakat- Weronika Sosnowska.
22 marca (niedziela), godz. 12.00 – 16.00 – KIERMASZ WIELKANOCNY, WSTĘP WOLNY!
Będzie to spotkanie mieszkańców połączone z rodzinnymi warsztatami tworzenia nietypowych pisanek i stroików świątecznych. Podczas kiermaszu będzie można także nabyć dekoracje świąteczne, artykuły spożywcze i inne tworzone przez mieszkańców lub sympatyków Siekierek. Jednym z punktów programu będzie opowieść o zwyczajach wielkanocnych jakie panowały kiedyś na Siekierkach przekazywane przez starszych mieszkańców tej części Warszawy.
Kiermasz Wielkanocny realizowany jest w ramach projektu Aktywne Siekierki 2015.
22 marca (niedziela), godz. 15.00 – 18.00 – WIOSNA, ACH TO TY – impreza integracyjna:
topienie Marzanny koncert Zespołu DOM i PRACOWNI WOKALNEJ, WSTĘP WOLNY!
Na imprezę zapraszamy dzieci i rodziców. Każda rodzina lub grupa przyjaciół najpierw zaprojektuje, a następnie z materiałów ekologicznych wykona swoją MARZANNĘ. Kiedy Marzanny będą gotowe w uroczystej paradzie zaniesiemy je nad Wisłę, zgodnie z tradycją po drodze je podtapiając.
Do DOROŻKARNI wrócimy na koncert LISTA NASZYCH PRZEBOJÓW w wykonaniu zespołu DOM i Pracowni Wokalnej.
Prowadzenie: Aleksandra Antolak i TomAsz Krupa.
25 marca (środa), godz. 13.00 – spektakl 1:25 – TEATR ZAKRĘT, OBOWIĄZUJĄ BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI.
Widowisko muzyczne zrealizowane z okazji 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności. Sentymentalna podróż w przeszłość, w okres od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych. Jak tę najnowszą historię widzą współcześni młodzi ludzie, którzy urodzili się już w wolnym kraju. Poprzez wykorzystanie technik teatralnych i multimedialnych, interpretują oni wydarzenia, które znają tylko z podręczników, filmów i opowiadań. Nie oceniają, nie krytykują, zatrzymują się na moment, aby przyjrzeć się dokładnie, a czasem tylko spojrzeć i zaraz przenoszą się w czasie. Czy życie w zniewolonym kraju było lepsze, gorsze, a może tylko inne? Co takiego przyniosła nam wolność?
Spektakl wzbogacony archiwalnymi fotografiami i fragmentami filmów oraz muzyką z „poprzedniej epoki”.
Przygotowanie wokalne – Tomasz Krupa
Choreografia – Zuzanna Zielińska
Scenariusz i reżyseria – Grzegorz Pohl.
28, 29 marca (sobota, niedziela), godz. 19.00 – spektakl NO RULES – Teatr Tańca TEST, WSTĘP WOLNY!
Zasada numer jeden – nie będzie żadnych zasad
Zasada numer dwa – to dla Ciebie, to właśnie dla Ciebie
Zasada numer trzy – jeśli masz jakieś wątpliwości, tam są drzwi
Zasada numer cztery – powiedz mi więcej, powiedz mi więcej, powiedz mi więcej
Zasada numer pięć – rób tak, żeby Bóg był zawsze po twojej stronie
Zasada numer sześć – nie będzie żadnych poprawek
Zasada numer siedem – nie pozostawiaj miejsca pomiędzy
Zasada numer osiem – po prostu bądź sobą, wtedy może Ci uwierzę
Bez kłamstw, bez sztuczek
Bądź prawdziwy, kochaj sztukę, ciągle poszukuj
A będę Cię bezgranicznie kochać
Występują: Roch Alończyk, Łukasz Broniak, Katarzyna Gajewska, Zofia Heldwein, Aleksandra Hofman, Arkadiusz Hryb, Marcin Jabłoński, Debora Łojko, Tomasz Łukawski, Daniela Okuniewska, Aleksandra Olszewska, Marta Opilska, Agnieszka Senderowska, Tom Wohlfahrt.
choreografia: Izabella Borkowska
wizualizacje: Marek Sobolewski
kostiumy i charakteryzacja: Teatr Tańca TEST
światło: Marcin Gruszka
reżyseria: Darek Sikorski
Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży DOROŻKARNIA ul. Siekierkowska 28,
tel/fax 841 91 22
www.dorozkarnia.pl; e-mail: biuro@dorozkarnia.pl