Gorączka potrafi zaniepokoić nawet dorosłego człowieka, choć jeszcze większe obawy wzbudza w przypadku dzieci. Niestety, chcąc przynieść maluszkowi szybką ulgę, często sięgamy po pierwszy z brzegu, a tym samym nie zawsze właściwy, lek.
Podwyższona temperatura u dziecka wywołuje ogromny stres u rodziców. Jednak niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że nie od razu ma do czynienia z gorączką. Musimy wiedzieć, że niemowlęta i małe dzieci zwykle mają nieco wyższą ciepłotę ciała niż dorośli. Drobne różnice mogą pojawiać się nawet w ciągu doby, a jest to związane między innymi z niedojrzałością układu termoregulacji.
Normalna temperatura dla takich maluszków zawiera się w przedziale 36-37 stopni Celsjusza. Gdy termometr wskazuje 37-38 stopni, mówimy o stanie podgorączkowym. Umiarkowana gorączka występuje w momencie, w którym ciepłota ciała jest wyższa niż 38 stopni Celsjusza, a z wysoką gorączką mamy do czynienia po przekroczeniu granicy 39 stopni.
Lek przeciwgorączkowy a wiek dziecka
Wybierając lek przeciwgorączkowy dla swojej pociechy, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wiek. Niemowlętom do 3. miesiąca życia możemy podać tylko paracetamol, a nieco starszym dzieciom również ibuprofen. Bardzo popularnym produktem jest też kwas acetylosalicylowy, lecz ze względu na ryzyko powikłań, nie powinien być przyjmowany przez osoby poniżej 12. roku życia.
Wybrać czopki, zawiesinę czy tabletki?
Niezmiernie istotna będzie także forma podania specyfiku. Gdy gorączka u rocznego dziecka nie spada, najlepiej sięgnąć po zawiesiny lub czopki, przykładowo Nurofen dla dzieci. Zawiesiny często są wyposażone w dozownik, dzięki czemu zniwelujemy ryzyko przekroczenia dozwolonej dawki. Co więcej, mają słodki, lubiany przez maluchy smak. Z kolei czopki będą polecane w przypadku braku możliwości doustnego przyjęcia leku.
Natomiast o niewielkich tabletkach i kapsułkach możemy pomyśleć, gdy nasza pociecha ukończy 6 lat i nie powinna mieć już problemu z jej połknięciem. Niemniej, jeśli obawiamy się, że dziecko rozgryzie lek, lepiej zrezygnować z tego rozwiązania. Nie tylko pozostawi on po sobie gorzki posmak, ale też zmniejszy się jego skuteczność.
Co można zrobić oprócz podawania leków?
Zadbajmy o to, by maluch mógł odpocząć, próbując zachęcić go do spokojnych zabaw. Nie zapomnijmy również o uzupełnianiu płynów, podając dziecku letnie napoje i herbatki.
Gdy gorączka nie ustępuje lub przybiera na sile, a ponadto zaczęły jej towarzyszyć inne, niepokojące objawy, takie jak ból, wysypka, trudności z oddychaniem, wymioty, biegunka, osłabienie czy senność, skonsultujmy się z lekarzem.