Popularny park Pole Mokotowskie powiększy się o prawie 5 ha. W jego skład wejdzie teren do niedawna wykorzystywany przez MPO. Obecnie jest zrekultywowany i czeka na wypełnienie dobrymi pomysłami.
– Liczymy na mieszkańców – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy – Może być tu przestrzeń na organizacje koncertów, wybieg dla psów, nawet stacjonarne grille. Mam nadzieję, że podczas konsultacji z warszawiakami wypracujemy najlepszy wariant. – podkreślił M. Olszewski podczas konferencji prasowej poprzedzającej sadzenie drzew na Polu Mokotowskim w Dniu Drzewa obchodzonym 10 września.
Zarząd Oczyszczania Miasta, który będzie administrował nowym terenem przyłączonym do Pola Mokotowskiego, na zlecenie miasta opracuje trzy warianty zagospodarowanie tego obszaru. Koncepcja będzie uwzględniać skoordynowanie działań przewidywanych w budżecie partycypacyjnym, planach dzielnicy Ochota oraz w planach Biura Ochrony Środowiska.
– Udostępnienie warszawiakom terenu po bazie MPO było jedną z obietnic Prezydent Warszawy. – przypomniał M. Olszewski – Teraz dochodzi do jej spełnienia. Zagospodarowywanie tej działki będzie prowadzone etapami, dlatego teraz trudno powiedzieć jakie będą koszty jej zagospodarowania i zamiany w miejsce wypoczynku.
Teren po bazie MPO ma być przestrzenią przeznaczoną na działania kulturalne i artystyczne. Teraz takiego miejsca na Polu Mokotowskim brakuje. Takie przeznaczenie przewidziano również w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, który był szeroko konsultowany. Ten pomysł łączy się również z sąsiedztwem Biblioteki Narodowej, która w swoich planach ma otwarcie się na teren parku.
Działania porządkowe MPO
W roku 2013 rozebrano 26 budynków zlokalizowanych na terenie nieruchomości, posegregowane odpady i gruz wywieziono. W 2014 roku przystąpiono do demontażu nawierzchni utwardzonych na terenie nieruchomości o powierzchni ponad 50 000 m² wykonanych z płyt typu MON, Eko.
Następnie przystąpiono do demontażu zbiorników podziemnych na produkty ropopochodne wraz z wymianą ziemi w sąsiedztwie w/w zbiorników. Po tych czynnościach przeprowadzono badania gruntu i przystąpiono do procesu rekultywacji. Prace rekultywacyjne polegały na zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi na grubości od 15 do 30 cm i wywiezieniu jej poza teren nieruchomości.
Następnie wykonano prace niwelacyjne związane z usunięciem nierówności terenu. W następnej kolejności przywieziono ziemię urodzajną wraz z kompostem, która po wymieszaniu stanowiła podłoże do wysiewu trawy.
Tegoroczne Święto Drzewa obchodzone jest pod hasłem Drzewo Wolności. W ten sposób świętujemy odzyskanie swobód obywatelskich, zachęcając Polaków do sadzenia drzew 10 października i nadawania im imion – Drzew Wolności. Przez 12 lat Święta Drzewa ponad pół miliona Polaków posadziło z Klubem Gaja 700 000 drzew.
Ogólnopolskiej inauguracji Święta Drzewa w Warszawie, organizowanej przez Klub Gaja wspólnie z m.st. Warszawa i Lasami Państwowymi, towarzyszyć będzie instalacja artystyczna Drzewo Wolności na pl. Zamkowym. Wydarzenie objęte jest patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25 lat Wolności. Obchody Święta Drzewa organizowane lokalnie odbywać się będą w ponad 300 miejscach w Polsce.