Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do okulisty. Nie wolno lekceważyć jej objawów, bo nieleczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Przyczyna zapalenia spojówek może mieć podłoże infekcyjne lub nieinfekcyjne. Pierwsze wywołują bakterie i wirusy, drugie alergia lub czynniki zewnętrzne. Te ostatnie stanowią najczęstszą przyczynę zachorowania na zapalenie spojówek. Gdy zbyt często przebywamy w zadymionych pomieszczeniach, źle pielęgnujemy soczewki kontaktowe, narażamy oczy na działanie promieni słonecznych, wiatru i pyłu, to konsekwencją są podrażnione oczy, co może mieć wpływ na rozwój zapalenia spojówek.
Zapalenie spojówek – objawy
Częstym objawem zapalenia spojówek są przekrwione oczy, co jest konsekwencją wypełnienia się krwią i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Towarzyszy temu uczucie piasku w oczach, ból, czasem bardzo intensywny, swędzenie, pieczenie, wzmożone łzawienie lub sączenie się wydzieliny (nawet ropnej) z oczu.
Nie należy lekceważyć objawów choroby, bo nieleczone zapalenie spojówek może przenieść się na rogówkę i przyczynić się do trwałego obniżenia ostrości widzenia.
Leczenie zapalenia spojówek
• Czasami zdarza się, że oczy są jedynie podrażnione wymienianymi wyżej czynnikami zewnętrznymi. Mogą być wtedy zaczerwienione, swędzące i bolesne. Warto na takie objawy podać krople na podrażnione lub przemęczone oczy, które zawierają nagietek i świetlik lekarski, które skutecznie zwalczają podrażnienia (np. Homeoptic).
• Od razu po wystąpieniu pierwszych objawów należy zakroplić krople do oczu, które będą miały działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Można też skonsultować się z lekarzem.
• Jeżeli używasz soczewek kontaktowych koniecznie prawidłowo dbaj o ich higienę, używając odpowiednich płynów, które dezynfekują soczewki. Należy tę czynność wykonywać dwa razy dziennie. Poza tym pojemniczek na soczewki jest również siedliskiem bakterii. On także musi być czyszczony płynem dwa razy dziennie i pozostawiony po porannej toalecie do wyschnięcia. Płyn w pojemniczku należy codziennie wymieniać. Po wizycie na basenie soczewki koniecznie trzeba zdjąć i wyczyścić, aby zmyć z nich mikroorganizmy.
• Dobrze jest podczas zapalenia spojówek często przemywać oczy. Można to robić przegotowaną, zimną wodą lub naparem z nagietka. Gazik po użyciu wyrzucajmy natychmiast do śmieci, aby nie rozprzestrzeniać bakterii. Można tez wykonywać chłodne kompresy z naparu nagietka.
• Podczas choroby powiedzmy innym domownikom, aby nie używali naszego ręcznika. Używajmy też wyłącznie swojej poduszki. Unikniemy wtedy zarażenia innych.
• Gdy chorujemy musimy unikać ostrego światła, nawet w pomieszczeniach. Starajmy się nosić przyciemnione okulary.
www.6s10zkzcm.sitebees.com