Choroba lokomocyjna to poważny problem, może skutecznie popsuć wakacyjną podróż. Jak działać, aby pomóc naszym dzieciom dotrzeć spokojnie na wyczekiwane wakacje?
Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych choroba lokomocyjna jest bardzo kłopotliwa. U dzieci najsilniejsze objawy można obserwować do osiągnięcia 12 roku życia. Jest to specyficzny zespół objawów, które występują podczas huśtania, bujania. Nie ma znaczenia jakim środkiem transportu się przemieszczamy. Zarówno podróż statkiem, samochodem, samolotem, czy pociągiem może dać nam i naszym dzieciom w kość. Brak świeżego powietrza lub brak możliwości patrzenia na drogę mogą dodatkowo wzmagać objawy.
Objawy
Nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, uczucie osłabienia, senność, potliwość, zaburzenia słuchu i wzroku to najczęstsze objawy choroby lokomocyjnej. Szczególnie groźne jest jeśli u dzieci dochodzi do wymiotów, bo maluchy dużo szybciej się odwadniają. Należy wtedy pamiętać o regularnym nawadnianiu najmłodszych.
Patrzenie w przestrzeń
Chcąc zmniejszyć objawy choroby, starajmy się patrzeć w dal przez okno samochodu lub samolotu. Na statku dobrze wyjść i obserwować co dzieje się na horyzoncie. Dobrze też, robić częstsze postoje, w trakcie których lepiej się dotlenimy. Pamiętajmy wtedy, aby dobrze przewietrzyć pojazd.
Leczenie
Ważne jest, abyśmy dokładnie zapoznali się z treścią ulotki, zanim podamy dziecku lekarstwo. Niektóre leki zawierają składniki powodujące senność, otępienie. Lepiej nie dawać dziecku lekarstwa, które może wywołać podobne objawy. Można bezpiecznie stosować leki homeopatyczne, które są bezpieczne w stosowaniu nawet dla najmłodszych dzieci (np. Cocculine). Leki homeopatyczne zawierają składniki naturalne i nie powodują skutków ubocznych, typu otępienie, czy senność. Wpływają na polepszenie stanu zdrowia młodego pacjenta i przywrócenie równowagi zachwianym funkcjom zdrowotnym. Jeżeli choroba lokomocyjna się powtarza i znamy indywidualne zachowania naszego dziecka w jej trakcie, możemy udać się do lekarza homeopaty, aby dobrał odpowiedni dla naszego dziecka lek homeopatyczny jednoskładnikowy. Będzie on wtedy działał już na konkretne dolegliwości, na które cierpi nasze dziecko. Leki jednoskładnikowe, leczące objawy choroby lokomocyjnej, to np.: Borax 15 CH, Cocculus indicus 9 CH, Nux vomica 9 CH. Lekarstwa należy przyjmować najlepiej już kilka dni przed podróżą i w jej trakcie. Leki w postaci granulek należy rozpuścić pod językiem, a dla młodszych dzieci można je rozpuścić w odrobinie wody i dać do wypicia. Leki homeopatyczne mogą być stosowane z innymi lekami, bo nie wchodzą z nimi w żadną interakcję.