Dom – gniazdo rodzinne, oaza spokoju, komfortu i bezpieczeństwa – to marzenie wielu z nas. Jest XXI wiek, otacza nas zaawansowana technologia, ale kochamy też przyrodę; żyjemy w ciągłym pędzie, więc coraz częściej szukamy wyciszenia; każdego dnia mamy tysiąc spraw na głowie, nasz rozkład dnia bywa ustalony lub, przeciwnie, zmienia się, ale nie chcemy z niczego rezygnować, pragniemy znaleźć wsparcie dla naszego stylu życia.
Żyjemy z rozmachem i marzymy z rozmachem, więc nasz dom idealny powinien wychodzić naprzeciw naszym oczekiwaniom. Skoro tak – niech będzie atrakcyjny, prestiżowy, komfortowy, bezpieczny, ekonomiczny, ekologiczny i niech działa intuicyjnie – niech będzie po prostu inteligentny! Czy to nie nadmiar oczekiwań? Czy to nie utopijna wizja „szklanych domów” rodem z powieści? Na szczęście, już nie! Współczesna technologia może udoskonalić każdy dom i dać nam, to czego oczekujemy przy stosunkowo niewysokich kosztach, więc dom inteligentny jest na wyciągnięcie ręki.
Co w praktyce oznaczają korzyści płynące z inteligentnej technologii? Sprawdźmy, czy to inwestycja, która się opłaca.
Domy wyposażone w inteligentne systemy mają przede wszystkim przejąć część naszych obowiązków, związanych z zarządzaniem budynkiem, z jego codziennym prowadzeniem. To chyba najprostsza definicja. Każdego dnia powtarzamy określone czynności – budzimy się, jemy śniadanie, wychodzimy z domu na kilka godzin – dzieci do szkoły, my do pracy, wracamy, ponownie napełniamy dom życiem, oglądamy telewizję, przygotowujemy dzieci do snu, relaksujemy się, udajemy na spoczynek. I tak każdego dnia, ale to nie wszystko – musimy zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz – nieco wyższą, gdy jesteśmy w domu; warto zaoszczędzić i ją obniżyć, gdy wychodzimy czy śpimy; dom, to mnóstwo punktów świetlnych – czy wyłączyliśmy niepotrzebne oświetlenie, sprzęty? Pamiętamy (lub nie), by opuścić rolety – dodatkowo zabezpieczą dom przed włamywaczami. I tak co dzień… – zauważa Mariusz Dębski, dyrektor strategiczny pracowni architektonicznej Z500, szef programu Buduj z Z500. A gdyby tak dom… „myślał”, sam wiedział, że o 6.30 wstajemy, od 7.30 nas nie ma, a o 16.30 wracamy; gdyby pamiętał o żelazku, roletach i wielu innych kwestiach? Czy to nie byłoby spełnienie marzeń o domu idealnym? Dom inteligentny tak właśnie działa. Funkcjonalne i proste w obsłudze systemy pozwalają zaprogramować go zgodnie z rytmem naszego dnia (zwykle stosuje się jeden panel sterujący – takie multimedialne centrum dowodzenia), a co więcej – wszelkie ustawienia możemy zmieniać przebywając poza domem, dzięki urządzeniom takim jak np. tablet, smartfon – dodaje ekspert Z500.
Komfort i wygoda związane z mieszkaniem w domu inteligentnym wydają się oczywiste, bo to jego kluczowe zalety. Jednym przyciskiem włączamy i wyłączamy w domu oświetlenie, urządzenia multimedialne, czy też ustawiamy muzykę, nastrojowe sceny świetlne. Nie musimy denerwować się, że zapomnieliśmy wyłączyć żelazko, nie musimy sprawdzać, czy w łazience, sypialni, pokojach dzieci nie pali się zbędne oświetlenie; oszczędzamy sobie trudu regulowania temperatury kilka razy na dobę. Od tego mamy dom inteligentny, który oszczędza nasz czas i reaguje na nasze potrzeby.
Atrakcyjność i prestiż z posiadania domu inteligentnego to kolejna korzyść. Mieszkamy w luksusowych warunkach, otoczeni nowoczesną technologią, która nie przeraża swoim skomplikowaniem, tylko wychodzi nam naprzeciw, łatwo pozwala się oswoić. To oferta zarówno dla osób oczekujących innowacyjnych rozwiązań, jak i tradycjonalistów, gdyż chyba każdy współczesny inwestor pragnie domu eleganckiego, zmieniającego na lepsze jego dotychczasową rzeczywistość. Na miłośników stylu i wyrafinowania czeka cała gama akcesoriów, włączników, paneli sterujących, które doskonale wpasują się w każde, nawet najbardziej ekskluzywne, wnętrze. Zainstalowanie inteligentnego systemu podnosi wartość domu na rynku nieruchomości. Korzystniej go sprzedamy lub wynajmiemy, gdyż i dla potencjalnych nabywców jawił się będzie jako wyrafinowany i komfortowy.
Bezpieczeństwo we własnym domu to już nie luksus, lecz nasze podstawowe oczekiwanie. Inteligentny dom nie tylko wyłączy w odpowiednim czasie domowe sprzęty (żelazko, lokówkę), chroniąc nas przed pożarem, ale dzięki funkcjom, takim jak symulacja obecności, przycisk „paniki”, zdalny podgląd zyskujemy poczucie bezpieczeństwa. Dom staje się naszą oazą, która zapewnia spokój jego mieszkańcom. Wyobraź sobie, że w chwili zagrożenia, np. podejrzenia o włamanie, jednym ruchem oświetlasz cały dom i informujesz firmę ochroniarską. Przy każdej próbie rozbrojenia alarmu dostajesz informację na swój telefon – niezależnie od tego gdzie jesteś, wiesz, co się dzieje w twoim domu. To takie proste – brak komunikatu oznacza brak kłopotów, bezpieczeństwo.
Na oszczędnym domu zależy każdemu, a ekologia to już wymóg naszych czasów, nie tylko moda. Inteligentny dom, dzięki zintegrowanym systemom, w najprostszy sposób pozwoli zoptymalizować zużycie energii elektrycznej i grzewczej (nawet do 50%). Znacząco niższe rachunki przekonają każdego sceptyka, a dodatkową wartością będzie nasz wkład w redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, przy czym nie musimy rezygnować z wysokiego standardu życia. Przy tak skonfigurowanych systemach poniesione koszty zwracają się w krótkim czasie. Warto też podkreślić, że oferowane przez różne firmy systemy współgrają ze sobą. Istnieje też możliwość stopniowego rozbudowywania systemu domu inteligentnego.
Nowoczesne technologie mogą przerażać. Jak je oswoić, jak je obsługiwać? I w tej kwestii dom inteligentny okazuje się przyjazny. Dzięki intuicyjności systemu wystarczy chwila, by opanować obsługę naszego domu. Panele sterujące są proste i funkcjonalne. Ponadto nie ma znaczenia, gdzie się znajdujemy. Z każdego niemal miejsca, przy użyciu Internetu, zarządzamy domem i elastycznie, w zależności od naszych potrzeb, zmieniamy konfigurację poszczególnych urządzeń. Odpowiednie oprogramowanie sprawia, że dotychczasowy wyłącznik światła zaczyna sterować roletami. Takie przykłady można mnożyć.
Integracja wszystkich instalacji (ogrzewania, oświetlenia, multimediów, alarmu, itp. ) w jeden kompatybilny system sprawia, że nie tylko z niezwykłą łatwością zarządzamy naszym domem, ale i oszczędzamy. Wyobraź sobie, jaki komfort daje możliwość sterowania wieloma urządzeniami na raz z jednego miejsca w domu, np. własnej sypialni czy kuchni.
Nie sposób rozdzielić i przecenić wszystkich funkcji domu inteligentnego. Współdziałają one z sobą, niosąc szereg korzyści. Zyskujesz dom nowoczesny, reagujący na twoje potrzeby, łatwy w prowadzeniu, zdalnie sterowany, bezpieczny, ale i niezwykle ekonomiczny. Okazuje się, że to już nie sfera nieosiągalnych marzeń, utopijna wizja architektoniczna i technologiczna, lecz realne rozwiązania, po które każdy może sięgnąć. Dom inteligentny praktycznie nie ma wad. Jest spełnieniem marzeń o domu idealnym.
Z500 to nowoczesna, międzynarodowa firma architektoniczna, specjalizująca się w projektowaniu i realizacji domów.
Portfolio pracowni to ponad 750 projektów domów tradycyjnych i nowoczesnych, rezydencji, osiedli, pensjonatów, hoteli, garaży, wnętrz i ogrodów. Oferta firmy obejmuje również obsługę formalną inwestycji, adaptacje, kredyty hipoteczne oraz kompleksową budowę w kilku technologiach (murowana, szkieletowa, energooszczędna, prefabrykacji).
Więcej informacji o firmie na:
www.z500.pl
media.alpaca-studio.pl