„Podróż samochodem = stracony czas i pieniądze, stres, korki, hałas oraz spaliny” – to hasło, które na warszawskich autobusach i tramwajach będzie promowało Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
22 września w ramach Dnia Bez Samochodu w autobusie, metrze, tramwaju, SKM oraz pociągach Kolei Mazowieckich i WKD w obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” nie trzeba będzie kasować biletów ZTM. Tego dnia na parkingach P&R będzie możliwe nieodpłatne pozostawienie samochodu.
W najbliższy weekend 20 nowoczesnych autobusów marki Solbus oraz 10 dwuwagonowych składów tramwajowych wyjedzie na ulice Warszawy z hasłami promującymi europejską akcję.
Będzie to już 13. edycja ETZT. Zapoczątkowała go unijna komisarz ds. środowiska Margaret Wallström, ustanawiając w 2000 roku Dzień Bez Samochodu. Od tej pory ETZT stało się cyklicznym przedsięwzięciem. Celem projektu jest promowanie środków zrównoważonego transportu (komunikacji miejskiej, systemu parkingów P&R, roweru) i zwrócenie uwagi na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach.
Przykładów na to jest mnóstwo. Auto, którym podróżuje średnio 1,3 pasażera, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę. Dla porównania autobus, którym jedzie średnio 80 osób – zaledwie 11 g/km na osobę. Tramwaje, metro w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.
Jednocześnie autobus wiozący 80 osób zajmuje na drodze powierzchnię ok. 27 metrów kwadratowych a samochodów wiozących średnio 1,3 osoby do przewiezienia 80 osób potrzeba aż 62. Uśredniając wielkość samochodu, 62 auta zajmują ponad 400 metrów kwadratowych drogi, co wpływa na tworzenie się korków.
Dodajmy, że poruszanie się środków transportu publicznego po torowiskach, wydzielonych buspasach zapewnia pasażerom ominięcie korków.
W Warszawie w ramach ETZT odbędą m.in. Dni Transportu Publicznego. Podczas wydarzeń im towarzyszących będzie można dowiedzieć się o innych korzyściach płynących z użytkowania miejskiej komunikacji.
Szczegóły podamy wkrótce na stronie: ztm.waw.pl.