Każdy rodzic chciałby zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo swojej pociechy, a coraz więcej rodziców wykupuje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Na czym ono polega i jakie uprawnienia daje ubezpieczonym?
Publiczna i prywatna służba zdrowia
Warszawa posiada silnie rozwiniętą sieć placówek medycznych. Można tu znaleźć przedstawicieli praktycznie wszystkich specjalizacji medycznych – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pomimo tak szerokich możliwości diagnozy, profilaktyki i leczenia pacjentów również w Warszawie na wiele badań czy zabiegów trzeba czekać po kilka miesięcy.
Niektóre kolejki do specjalistów dziecięcych są wręcz kuriozalne. Jak informuje serwis Medexpress.pl, w Mazowieckim Centrum Stomatologii w Warszawie na wizytę u ortodonty można obecnie zapisać dziecko na rok 2019 (http://www.medexpress.pl/pacjent/5-lat-czeka-sie-w-warszawie-na-wizyte-u-ortodonty/38957/). Oznacza to 5-letnie oczekiwanie w kolejce na wizytę u specjalisty, który powinien rozpocząć leczenie zębów i zgryzu dziecka możliwie jak najwcześniej. Tymczasem na refundację kosztów leczenia małych pacjentów przy zakładaniu aparatów stałych można liczyć tylko do ukończenia przez dziecko dwunastego roku życia.
W całym kraju dostęp do lekarzy dziecięcych jest co najmniej ograniczony. Jak podała fundacja Watch Health Care, badająca od 2010 roku dostępność świadczeń w polskiej służbie zdrowia, niemowlę pomimo pilnych wskazań do rozpoczęcia leczenia specjalistycznego wydanych przez pediatrę na wizytę u kardiologa musi czekać 1,7 miesiąca. Serwis Wirtualna Polska podkreśla, że na gwarantowane świadczenia, tj. wizyty u specjalistów lub na zabiegi refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, średnio czeka się w Polsce 2,7 miesiąca, a w przypadku dzieci 3,2 miesiąca (http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Kolejki-do-lekarzy-Nawet-piec-miesiecy-musi-czekac-dziecko-na-wizyte-u-kardiologa,wid,16240090,wiadomosc.html?ticaid=113104).
Można szybciej dostać się do lekarza
Alternatywą dla leczenia dzieci w publicznych placówkach zdrowia może być prywatna opieka medyczna. Aby uzyskać do niej dostęp, wystarczy zapewnić rodzinie choćby podstawowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego. Na przykład Signal Iduna oferuje ubezpieczenie zdrowotne w pakiecie rodzinnym za kwotę 143,50 zł miesięcznie. Zakładając, że pakiet wykupuje 4-osobowa rodzina, za komfort korzystania z prywatnych placówek zdrowotnych należy miesięcznie zapłacić nieco ponad 35 zł za osobę. Jeśli rodzina jest liczniejsza, to koszt opieki zdrowotnej w przeliczeniu na jedną osobę będzie jeszcze niższy.