Kaszel u dziecka może być objawem wielu chorób, począwszy od zwykłego przeziębienia, przez zapalenie opłucnej, zapalenie oskrzeli, krtani, refluks żołądkowy do zapalenie płuc. Bywa gwałtowną reakcją na alergeny, występuje przy zakrztuszeniu, gdy organizm próbuje uwolnić drogi oddechowe od ciała obcego.
Kaszel u niemowlęcia powinien być każdorazowo konsultowany z lekarzem, natomiast starszym dzieciom można pomóc – jeśli chorobie nie towarzyszy wysoka gorączka albo inne niepokojące objawy – stosując naturalne metody leczenia. Jeśli kaszel nie ustępuje po kilku dniach, wówczas należy skorzystać z porady lekarskiej i zastosować zalecone leczenie.
Rodzaje kaszlu u dzieci
Doświadczeni rodzice potrafią rozróżnić rodzaj kaszlu. Ta umiejętność się przydaje, bo pozwala się zorientować, jakiej choroby jest objawem (opis kaszlu jest też niezbędny lekarzowi dla zdiagnozowania choroby). Poza tym każdy rodzaj kaszlu wymaga zastosowania innego sposobu postępowania, by ulżyć dziecku.
Rodzaje kaszlu:
- kaszel suchy – jest to pierwszy objaw przeziębienia czy infekcji dróg oddechowych. Jest uciążliwy dla dziecka, nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Uciążliwe ataki zdarzają się zwłaszcza rano i wieczorem, mogą im towarzyszyć bóle w klatce piersiowej oraz podrażnienie suchego gardła.
- kaszel mokry – łatwo można go rozpoznać po tym, że dziecko odkrztusza wydzielinę. Jest to tzw. kaszel produktywny, który nie jest zbyt uciążliwy dla pacjenta. Zwykle przekształca się z kaszlu suchego. Jest objawem przeziębienia, zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.
- kaszel świszczący – odruchowi kaszlu towarzyszy głośne, przypominające świst wciąganie powietrza. Jest to objaw zapalenia krtani lub astmy. Pojawia się też, gdy dziecko zakrztusi się pokarmem czy innym ciałem obcym. W tym przypadku niezbędna jest pomoc lekarska.
- kaszel szczekający – krótki, urywany, przypomina szczekanie psa, najczęściej występuje w nocy. Jest objawem zapalenia krtani lub tchawicy. Tu także niezbędna jest wizyta u lekarza.
Domowe sposoby na kaszel u dzieci
W przypadku kaszlu suchego i mokrego u dzieci kilkuletnich i starszych możemy zastosować domowe sposoby ulżenia w tej dolegliwości.
Jeśli kaszel jest suchy, niezbędne jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (elektryczny nawilżacz, mokre ręczniki na kaloryferze, wdychanie nasyconego parą powietrza nad wanną z gorącą wodą itp.). Bardzo pomocne są inhalacje z ziół (tymianek, rumianek, szałwia) lub olejku eukaliptusowego. Wdychanie wilgotnego powietrza pozwala na nawilżanie i złagodzenie bólu podrażnionego gardła. Poza tym przyspiesza przejście w fazę kaszlu mokrego. Dziecko powinno dużo pić ciepłych napojów. Szczególnie polecany jest napar z lipy, który pozwala złagodzić ból gardła. Rewelacyjne działanie ma syrop z cebuli.
Jeśli występuje kaszel mokry, należy dziecku umożliwić odkrztuszanie wydzieliny. W tym celu wymagane jest oklepywanie pleców pacjenta. Malutkie dzieci trzymamy na kolanach, na przechylone główką w dół, co pozwala na spływanie wydzieliny. Warto także pamiętać, że dzieci powinny spać na wysokich poduszkach.
Leki homeopatyczne na kaszel i przeziębienie
Pomocne w leczeniu kaszlu są dostępne w aptekach leki homeopatyczne. Są bezpieczne dla dzieci, polecane w przeziębieniach, grypie i chorobach grypopodobnych. Przynoszą ulgę w kaszlu, a przy tym obniżają temperaturę, przyspieszają wyzdrowienie.