Wiosnę pomału czuć w powietrzu, dlatego warto wybrać się w weekend na spacer. Proponujemy warszawską Pragę, pełną zabytków!
Kilka słów o Pradze…
Prawobrzeżna Praga przez stulecia była samodzielnym miastem, przyłączonym formalnie do Warszawy dopiero u schyłku XVIII wieku. Przez lata drugorzędna część miasta, w której funkcjonowały obok siebie trzy różne wyznania (katolicyzm, prawosławie i judaizm), ocalała od zniszczeń wojennych. Jest dziś fascynującą dzielnicą, którą artyści wybierają na atelier, galerie oraz alternatywne teatry. Powstały tu modne kluby i niezwykle specyficzny klimat, a obiekty postindustrialne zamieniono w centra kultury, kina, galerie i puby. Z drugiej strony to właśnie na Pradze spotkamy wiele ulic, które w całości zachowały dawną zabudowę, odnajdziemy dawne latarnie i przedwojenne bruki.
Miejsca, gdzie warto spacerować, które trzeba zobaczyć:
Ogród Zoologiczny
ul. Ratuszowa 1/3
www.zoo.waw.pl
Otwarty w 1928 roku, w północnej części Parku Praskiego. W okresie II wojny światowej całkowicie zniszczony. Otworzono go ponownie w roku 1948. Obecnie znajduje się tutaj ok. 5000 zwierząt, przedstawicieli prawie 500 gatunków, jednak prawdziwą atrakcją warszawskiego ZOO są brunatne miśki, których wybieg znajduje się na zewnątrz ogrodu i które podziwiane są przez przechodniów.
Dawna Komora Wodna
ul. Kłopotowskiego 1/3
Jest jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków prawobrzeżnej Warszawy, zwany także Domem pod Kolumnami.
Wzniesiony według projektu Antonio Corazziego w latach 1824-1825, na potrzeby Miejskiego Wydziału Mostowego. Budynek usytuowany był przy wjeździe na most łyżwowy, który stanowił przeprawę na drugi brzeg Wisły. Pobierano tutaj opłaty za przejazd. Komora pełniła swoją funkcję do 1864 roku, kiedy to wybudowano pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę – most Kierbedzia. Na fasadzie budynku umieszczono płaskorzeźbę dłuta Tomasza Accardiego, która przedstawia boga mórz Neptuna powożącego rydwanem zaprzężonym w konie o rybich ogonach, w otoczeniu delfinów. Ciekawostką są żeliwne tablice dokumentujące rekordowo wysoki stan wody w Wiśle w 1813, 1839 i 1844 roku.
W latach 2007-2008 budynek przeszedł generalny remont. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj jeden z oddziałów stołecznego Urzędu Stanu Cywilnego.
Pomnik Kościuszkowców
ul. Wybrzeże Szczecińskie
Pomnik upamiętniający żołnierzy 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. We wrześniu 1944 roku podjęli oni zakończone niepowodzeniem próby przeprawienia się na lewy brzeg Wisły, w celu niesienia pomocy powstańczej Warszawie. Monument, projektu Andrzeja Kastena, powstał z inicjatywy Związku Kombatantów Wojska Polskiego i Klubu Kościuszkowca. Przedstawia żołnierza wyciągającego rękę w dramatycznym geście w stronę lewobrzeżnej Warszawy. Odlana z brązu 12-metrowa rzeźba została odsłonięta w styczniu 1985 roku. Autorem architektury otoczenia pomnika jest B. Chyliński.
Ulica Targowa 50/52
Trzy kamieniczki stojące przy wejściu na Bazar Różyckiego. Dwie z nich, wzniesione dla żydowskiego kupca, Bereka Rothblitha, są najstarszymi domami, jakie zachowały się na Starej Pradze. Pierwsza z lewej została zbudowana w 1819 roku, a z prawej w 1830. Natomiast środkową kamienicę zbudował w 1873 roku kolejny właściciel posesji, Antoni Sikorski. Na początku XIX wieku kamieniczki były własnością rodziny Fajgenblattów. W tym okresie funkcjonowały tutaj trzy żydowskie domy modlitwy.
W 1996 roku na ścianie oficyny odkryte zostały polichromie, które wykonano w 1934 roku. Przedstawiają one m.in. Żydów modlących się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie oraz Grób Racheli.
Obecnie budynki należą do Muzeum Warszawskiej Pragi. Po remoncie, którego zakończenie jest planowane na 2012 rok, mają się tutaj znaleźć m.in. sale ekspozycyjne.
Koneser (Dawna Wytwórnia Wódek)
ul. Ząbkowska 27/31
monopolpraski.pl
Kompleks budynków z czerwonej cegły z końca XIX wieku, który przez ponad sto lat mieścił fabrykę alkoholu. Jest jednym z najcenniejszych przykładów architektury przemysłowej. Część zabudowań stylizowana jest na gotyk, frontowy budynek przy bramie przypomina mały zamek z wieżyczką. Obecnie Koneser jest również nowoczesnym centrum kulturalnym. Działają tu liczne instytucje kulturalne: Teatr Konsekwentny Koneser, kilka galerii sztuki (w tym najbardziej znane Galeria Luksfera i Galeria Klimy Bocheńskiej), organizowane są tu happeningi i koncerty.
Cerkiew metropolitalna św. Marii Magdaleny
al. Solidarności 52
Zbudowana w II połowie XIX wieku, formą nawiązuje do architektury bizantyjskiej. Powstała na miejscu zburzonego pod koniec XVIII wieku kościoła św. Andrzeja, jako symbol rosyjskiego panowania. Miała służyć dużej kolonii rosyjskiej zamieszkałej w okolicach dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej oraz podróżnym przybywającym z Rosji. W podziemiach cerkwi przechowywane są ocalone fragmenty mozaik z nieistniejącego soboru Aleksandra Newskiego w Warszawie. Podczas II wojny światowej cerkiew ocalała, dzięki czemu wnętrze zachowało pierwotny wystrój. Obecnie jest to Katedra Kościoła Prawosławnego.
Ulica Inżynierska 3
www.inzynierska.pl
Zespół czterech gmachów magazynowych, Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania i Przewozu Mebli i Towarów „Wróblewski i S-ka”, który został wzniesiony w latach 1910-1914. W magazynach tych warszawiacy, którzy wyjeżdżali na dłużej, składowali swoje meble, chcąc je uchronić przed złodziejami.
Na ceglanej fasadzie budynku do tej pory wiszą metalowe litery tworzące napis „Tow. Akc. A. Wróblewski i Ska”. Niegdyś umieszczono tam także daty: 1875 – tj. rok, w którym utworzono przedsiębiorstwo oraz 1910 – rok budowy gmachu. Do czasów obecnych zachowała się jedynie cyfra „8”.
Obecnie w budynku mieszczą się m.in. pracownie artystów i galerie sztuki, Galeria Nizio .
Drewniany dom przy ulicy Środkowej 9
Zabytkowy parterowy, drewniany domek został wybudowany w 1915 roku. Początkowo był siedzibą sądu grodzkiego. Następnie znalazło tu swoje miejsce Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy, założone w 1934 roku przez Kazimierza Lisieckiego – pedagoga, wychowawcę młodzieży, wiceprezesa Związku Zawodowego Wychowawców Polskich Zakładów Wychowawczych, twórcę nowej formy pracy wychowawczej – ogniska.
Obecnie budynek jest siedzibą Ogniska „Praga” będącego filią Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”.
Źródło: www.warsawtour.pl