Przybyłem. Zobaczyłem. I się ucieszyłem!
Kultura otwiera się dla osób z autyzmem.
Warszawskie instytucje kultury otworzą w październiku swoje podwoje dla osób z autyzmem w ramach realizowanego przez Fundację SYNAPSIS projektu „Kultura przyjazna osobom z autyzmem”. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Centrum Nauki Kopernik, Teatr Baj i Multikino Ursynów zorganizują serię bezpłatnych zajęć dostosowanych do specyficznych wymagań osób z autyzmem. Pełen kalendarz wydarzeń realizujących ideę „autism friendly spaces” znajduje się na stronie www.synapsis.org.pl .
Przez cały październik w Warszawie odbywać się będą bezpłatne warsztaty, pokazy i przedstawienia przygotowane specjalnie dla osób z autyzmem i ich rodzin. W programie znalazły się zarówno propozycje dla maluszków, nastolatków jak i dorosłych. Tematy oraz przebieg poszczególnych wydarzeń zostały zaplanowane tak, aby zapewnić komfortowe warunki osobom z autyzmem. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać na stronie www.synapsis.org.pl .
– Niezrozumienie oraz stygmatyzacja to główne powody, przez które osoby z autyzmem i ich rodziny boją się wybierać do kin, muzeów czy teatrów. Instytucje kulturalne w Polsce, nie są przygotowane do przyjmowania osób z autyzmem. Brakuje odpowiednio przeszkolonego personelu, czy specjalnie przygotowanych ekspozycji, które ułatwiałyby osobom z autyzmem korzystanie z ich zbiorów. Brak jest także przestrzeni, w których osoba z autyzmem mogłaby odpocząć, jeśli czuje się zmęczona nadmiarem bodźców – twierdzi Olga Świeża, współautorka projektu pracująca jako terapeuta w Fundacji SYNAPSIS.
– Nasze dzieci widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my. I, jak mówił Bartek Topa w kampanii „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, nie jest to ani gorszy ani lepszy odbiór świata. Po prostu inny. Bardzo się cieszę, że ktoś w końcu podjął działania w tym kierunku. Mam nadzieję, że przynajmniej w czasie realizacji projektu nie będziemy traktowani jako persona non grata – mówi mama autystycznej dziewczynki, którą pewnego razu wyproszono wraz córką z jednej z warszawskich galerii, za – jak to określono – „nieodpowiednie zachowanie”.
– Dzięki ścisłej kilkumiesięcznej współpracy polegającej na szkoleniach kadry oraz konsultacjach programowych powstały propozycje zajęć i warsztatów. Październikowe imprezy będą ważnym sprawdzianem zarówno dla powstałych propozycji, jak i samych instytucji. Mamy nadzieję, że wypracowane w projekcie dobre praktyki staną się stałym elementem oferty tych instytucji i będą wzorem dla innych placówek kulturalnych w Polsce – mówi Aleksandra Sztajerwald, koordynator projektu „Kultura przyjazna osobom z autyzmem”.W Polsce, mimo coraz większej świadomości społecznej wobec osób niepełnosprawnych, ich dostęp do przestrzeni publicznej pozostaje ograniczony. Realizatorzy projektu chcieliby stworzyć osobom z autyzmem możliwość korzystania z dziedzictwa kultury na poziomie podobnym, to tego w krajach Europy Zachodniej, szczególnie w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Implementacja nowatorskiej na skalę Polski, ale znanej już na świecie, idei „autism friendly spaces” jest możliwa dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawa.
Październik zapowiada się kulturalnie, spędź go z nami! – zachęca Aleksandra Sztajerwald.