Krew będzie można oddać w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawiać się będą na parkingach przy supermarketach Intermarché i Bricomarché w 128 miejscowościach w całej Polsce. Z kolei w 24 miastach zorganizowane zostaną kampanie edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia oraz promocję honorowego krwiodawstwa. W ramach kampanii odbędzie się łącznie 156 akcji, gdyż niektóre miejscowości ambulans odwiedzi dwukrotnie.
– Wraz z PCK organizujemy od kilku lat kampanię promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dzięki niej pragniemy pomóc ratować ludzkie życie, szpitalom, które borykają się z problemem niedoboru krwi. Zachęcamy zatem Polaków do przyłączenia się do naszej akcji i dzielenia się bezcennym darem życia – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.
Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się z kolei od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty.
Ambulanse RCKiK zaopatrzone będą w specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. – Personel medyczny korzysta z takiego samego sprzętu jak przy pobieraniu krwi w szpitalach czy przychodniach, w tym z jednorazowych strzykawek oraz igieł. Wiele osób, chcących oddać krew, obawia się samego zabiegu: bólu spowodowanego ukłuciem czy niepożądanych objawów. Warto jednak pamiętać, że pobranie krwi jest praktycznie bezbolesne, a ten dar z punktu widzenia ludzkiego życia jest nie do przecenienia – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, dyrektor generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wszyscy, którzy zdecydują się na oddanie krwi, uzyskają bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dodatkowo, wśród krwiodawców rozlosowane zostaną profesjonalne apteczki samochodowe.
Poborowi krwi towarzyszyć będą dodatkowe działania, których założeniem jest zwiększenie wiedzy Polaków na temat honorowego krwiodawstwa, udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Znajdą się wśród nich bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi, pokazy oraz nauka pierwszej pomocy, a także festyny i konkursy dla dzieci poświęcone honorowemu krwiodawstwu. Wszyscy chętni będą mogli również otrzymać materiały informacyjne oraz uzyskać bliższe informacje na temat honorowego krwiodawstwa w specjalnym punkcie „Zostań Krwiodawcą – Ratownikiem”.
W tym roku Grupa Muszkieterów oraz Polski Czerwony Krzyż organizują akcję honorowego krwiodawstwa już po raz szósty. Celem przewodnim „Zbieramy krew dla Polski” jest zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat honorowego krwiodawstwa oraz zachęcenie Polaków do dzielenia się krwią. Od początku istnienia akcji, Grupie Muszkieterów oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udało się zebrać blisko 7,6 tys. litrów krwi.