Za nami pierwsze warsztaty ogólnorozwojowe w CH King Cross Praga – jak przebiegły?
Po pierwszej odsłonie warsztatów jesteśmy pełne pozytywnej energii i nie możemy doczekać się kolejnych wydarzeń. Dopisała frekwencja, udało się stworzyć unikatową, twórczą atmosferę, dzieciaki były pełne entuzjazmu i chętnie uczestniczyły we wszystkich przygotowanych atrakcjach, a ich opiekunowie byli czujni, zaangażowani i docenili nowe doświadczenie swoich pociech.
Czy publiczny charakter miejsca, w którym się odbyły miał wpływ na przebieg warsztatów czy wręcz przeciwnie – nie przeszkadzało to mamom i dzieciom?
Pozornie, przestrzeń centrum handlowego nie wydaje się sprzyjać tego typu działaniom. Sztuczne oświetlenie, wielość rozpraszających uwagę bodźców, przypadkowi przechodnie – obawiałyśmy się, że mogą zdekoncentrować uczestników. Jednak wczesna godzina i przemyślana organizacja miejsca zajęć wyeliminowała te problemy. Udało się stworzyć zamkniętą, przyjazną dla maluchów przestrzeń. Jednobarwna, miękka wykładzina otoczona wielkimi, stonowanymi kolorystycznie poduchami, proste wyposażenie – pudła i stoliki oraz ciepłe światło i delikatne nagłośnienie były absolutnym strzałem w dziesiątkę!
Czy ćwiczenia zaprezentowane podczas warsztatów w King Cross Praga można samodzielnie powtarzać w domu?
Jak najbardziej! Wszystkie zaprezentowane aktywności są możliwe do przeprowadzenia praktycznie w każdej przestrzeni. Możemy wykonywać je w domu, ale również na spacerze, w parku, kawiarni, czy gdziekolwiek indziej. Wystarczą nasze chęci, kreatywność oraz uważne obserwowanie środowiska i czujność na potrzeby sensoryczne naszej pociechy. Pozwalajmy dzieciom swobodnie eksplorować otoczenie i, z umiarem, podsuwajmy im do zabawy rzeczy o różnorodnych fakturach i konsystencji.
Jakie akcesoria i materiały są potrzebne, by móc powtarzać ćwiczenia w domu?
Nasze zajęcia miały pokazać rodzicom, że przedmioty codziennego użytku, kreatywnie wykorzystane, są najlepszymi „zabawkami” dla maluchów. Oczywiście, nie jesteśmy przeciwniczkami profesjonalnych akcesoriów – książeczek, klocków, czy innych gadżetów oddziałujących na zmysły dziecka. Często jest to jednak duży wydatek, a tego typu pomoce możemy równie dobrze wykonać samodzielnie. Na warsztatach zaprezentowałyśmy między innymi samodzielnie wykonaną książeczkę i klocki sensoryczne. W obu przypadkach, przy użyciu nietoksycznego kleju, na sztywnym papierze umieściłyśmy rzeczy o różnych fakturach. O naszych klockach powstał nawet oddzielny wpis na jednym z promujących zajęcia blogu – Klocek i Kredka.
Czy zaprezentowane podczas warsztatów ćwiczenia są dla wszystkich dzieci czy raczej dla tych, które mają jakieś wady rozwoju?
Nasze wydarzenie skierowane było do dzieci prawidłowo się rozwijających jednak niepełnosprawne dzieciaki są jeszcze bardziej wrażliwe na otaczające je bodźce, więc zaprezentowane aktywności mogłyby być dla nich bardzo wartościowe. Niezależnie od formy i stanu zdrowia naszych pociech – śmiało pokazujmy im wielość i różnorodność kształtów, faktur i konsystencji otaczającego nas świata.
Czy trzeba ćwiczyć z dzieckiem w domu i co można dzięki temu zyskać?
Przede wszystkim, prezentowanym przez nas aktywnościom bliżej jest do form aktywnej i twórczej zabawy niż ćwiczeń. Kładziemy nacisk na podążanie za naturalną, dziecięcą ciekawością świata i inspirujemy do tego by w zabawie i codziennych obowiązkach znajdować okazje do stymulowania zmysłów naszej pociechy. Pozwólmy dziecku na „brudne” zabawy pod naszą kontrolą – przesypywanie, przelewanie, (z wysypywaniem i wylewaniem w komplecie, oczywiście 😉 ), czy malowanie farbami paluszkowymi. Angażujmy też maluchy w czynności związane z myciem, czy wycieraniem. Zawsze prośmy o, choćby symboliczną, asystę w sprzątaniu po wspólnej zabawie.
Dzięki temu zyskamy tysiące pomysłów na wspólnie spędzony czas, będziemy spać spokojnie wiedząc, że dbamy o rozwój potomka i zyskamy dzielnego pomocnika ochoczo podchodzącego do drobnych prac domowych.
Czy zaprezentowane podczas warsztatów w King Cross Praga ćwiczenia można wykonywać od czasu do czasu czy należy to robić systematycznie?
Wykonujmy te ćwiczenia, kiedy tylko znajdziemy czas, chęci i środki. Dobrym pomysłem jest stałe uczestnictwo w zajęciach dla maluchów organizowanych w wielu miejscach w Warszawie. Kawiarnia KredKafe (przy placu Zbawiciela), gdzie między innymi na co dzień pracujemy – ufundowała dla uczestników warsztatów vouchery na bezpłatny wstęp na pierwsze zajęcia ogólnorozwojowe. Zachęcamy do wykorzystania tej szansy. Dla nas każdy element otoczenia może być inspiracją do nowych, rozwijających zabaw, ale mamy świadomość, że rodzic, zmęczony trudami rodzicielstwa, może nie dostrzegać wielu możliwości. Regularne uczestniczenie w zajęciach może stymulować u niego takie odruchy lub częściowo zaspokajać dziecięce zapotrzebowanie na nowe doznania sensoryczne, a rodzicom dać parę godzin tygodniowo wytchnienia i odpoczynku przy dobrej kawie.
Należy też pamiętać, że przesada w żadną stronę nie jest dobra – nie traktujmy każdej wspólnej zabawy jako okazji do ćwiczeń sensorycznych bądź innych, nie bombardujmy malucha nowymi bodźcami. Jedną, ulubioną aktywność możemy powtarzać, powtarzać, powtarzać – o ile dziecko nadal jest zainteresowane i dobrze się bawi. Stwarza to poczucie bezpieczeństwa, oswaja z małym fragmentem świata i za każdym powtórzeniem staje się nawet jeszcze bardziej cennym doświadczeniem. Znajmy umiar, a przede wszystkim, nie rezygnujmy z tych zabaw beztroskich, bezmyślnych i być może nawet głupich, ale budujących rzecz najważniejszą – naszą więź z dzieckiem.
Jakiego rodzaju ćwiczenia będą prezentowane podczas kolejnych zajęć – 8 maja i 5 czerwca? Jaki jest ich cel?
Kolejne zajęcia będą poświęcone wczesnej edukacji muzycznej dzieci. Jako, że muzyka jest dziedziną z pogranicza sztuki i matematyki – kontakt z nią może być dla maluchów niezwykle przyjemny i cenny. Naszymi głównymi celami będzie uwrażliwianie uczestników na otaczające rytmy i dźwięki, pobudzenie ich ekspresji ruchowej, wparcie rozwoju rytmicznego oraz kształtowanie wyobraźni muzycznej. Zajęcia poprowadzi Agata Przygócka, którą dzieciaki i rodzice mieli okazję poznać podczas pierwszej odsłony warsztatów.
Ostatnie spotkanie będzie dotyczyło koordynacji ruchowej maluchów. Skupimy się na ćwiczeniu równowagi i umiejętności samodzielnego poruszania się. Dodatkowym atutem zajęć będzie sprawdzenie kompetencji społecznych uczestników – będą musieli się oni dzielić dostępnymi sprzętami i cierpliwie poczekać na swoją kolej w wykonywaniu ćwiczenia.
Informacje o warsztatach: www.kingcrosspraga.pl