14 marca w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbył się pokaz filmu „Listy do M.” w wersji dostępnej dla osób niewidomych i niesłyszących. Dzięki audiodeskrypcji i napisom osoby niepełnosprawne sensorycznie mogły obejrzeć film. Premiera zainaugurowała cykl spotkań kulturalnych „Zakochaj się w kulturze”. Film już 15 marca będzie dostępny w sprzedaży ogólnej z dodatkowymi ścieżkami.
„Zakochaj się w kulturze” to projekt comiesięcznych spotkań kulturalnych o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym dla osób niepełnosprawnych sensorycznie – niewidomych, niesłyszących oraz głuchoniewidomych. Spotkania będą miały formę pokazów, warsztatów lub wykładów o kulturze z udziałem przedstawicieli poszczególnych dziedzin z tego obszaru – twórców kina, teatru, artystów oraz historyków sztuki. W ramach projektu będę miały miejsce również zajęcia warsztatowe dla niewidomych i niesłyszących. Współpracę zapowiedziały m.in. Galeria Zachęta, Muzeum Fryderyka Chopina oraz Gutek Film. Kolejne spotkanie planowane jest już na 18 kwietnia br. o godz. 17.00 w MCKiS.
– Naszym celem jest, aby osoby niewidome i niesłyszące mogły nie tylko uczestniczyć w kulturze, ale być na bieżąco ze wszystkimi nowościami. Już rozmawiamy z producentem filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Róża” – mówi Anna Żórawska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektów „Poza Ciszą i Ciemnością”. Tylko w ten sposób niepełnosprawni sensorycznie będą mogli brać czynny udział w dyskusji o kulturze. Aby umożliwić im aktywne uczestnictwo w kulturze, zarówno masowej jak i wysokiej, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań „Zakochaj się w kulturze”.
Nadrzędnym celami projektu jest rozmiłowanie osób niepełnosprawnych sensorycznie w kulturze, pokazanie im możliwości uczestnictwa w sztuce mimo dysfunkcji narządu wzroku lub słuchu oraz uwrażliwianie twórców kultury na potrzeby osób niewidomych i niesłyszących, aby tworząc sztukę mieli na uwadze również tę grupę odbiorców.
Spotkania organizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu „Poza Ciszą i Ciemnością” prowadzonego przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.
****
„Poza Ciszą i Ciemnością” to ogólnopolski i innowacyjny projekt kulturalny prowadzony od 2008 r. przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa polegająca na kompleksowym udostępnianiu kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Obejmuje teatr, kino i muzeum. W ramach projektu zostało udostępnionych 26 spektakli, które obejrzało 700 osób w 9 polskich teatrach, opracowana została audiodeskrypcja i napisy do 22 filmów, w pokazach których uczestniczyło 3000 osób oraz wykonane zostały 3 adaptacje w obiektach muzealnych: Muzeum Powstania Warszawskiego, 2 sale w Zamku Królewskim i wystawa w Królikarni (Muzeum Narodowe). Wydano również cztery filmy na DVD z audiodeskrypcją i napisami dostępne w ogólnej sprzedaży. Projekt „Poza Ciszą i Ciemnością” otrzymał w maju 2011 roku Nagrodę Mieszkańców w konkursie S3KTOR 2010 organizowanym przez Urząd m.st. Warszawy. Więcej o projekcie na www.pcic.dzieciom.pl