Konstruowanie domowego budżetu to jedno z najtrudniejszych zadań. Szczególnie, że często zdarzają się nam nieprzewidziane wydatki, albo sklepowe okazje, z których koniecznie musimy skorzystać.
Podstawową zasadą planowania domowego budżetu jest takie: zrównoważenie wpływów i wydatków, by te drugie nie przeważyły pierwszych. Warto usiąść z kartką i długopisem, a potem dokładnie spisać, na co wydajemy pieniądze. Najpewniej okaże się, że można znaleźć sporo dziedzin, w których przydałyby się oszczędności. Małgorzata Cieloch z Biura Prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiada, żeby do planowania wydatków podejść poważnie.
UOKiK zachęca, żeby dokładnie czytać umowy, które podpisujemy. Nie dajmy się przekonać, że dokumenty kredytowe zawierają zwyczajowe zapisy. Sprawdzajmy dokładnie, jakie stawki wpisane są w umowę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych albo telewizji kablowych. A wybierając się do sklepu, zwracajmy uwagę, jakie koszyki na zakupy ma dana placówka. Duże kosze to jeden ze sposobów supermarketów na zachęcenie nas do robienia większych zakupów, niż potrzebujemy.
Wiele poradników zarządzania budżetem domowym zaleca unikanie hipermarketów. Między innymi dlatego, że klient jest narażony na wiele pułapek: od umieszczenia najpotrzebniejszych produktów najdalej od kasy, po fałszywe promocje i okazje, które wcale nimi nie są. Często kupujemy za dużo, a dotyczy to przede wszystkim produktów spożywczych – zauważa Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Skonstruowanie domowego budżetu w taki sposób, by każdy miesiąc się „domykał” i byśmy mieli zapas finansowy – czasem wymaga karkołomnych operacji. Dlatego Fundacja Narodowego Dnia Życia przygotowuje specjalny poradnik, który już w marcu znajdzie się na stronach internetowych. Porady związane będą m.in. z tym, jak zaplanować wydatki na cały rok, jak obniżyć wydatki na samochód i telefon oraz jak wybrać najbardziej korzystny kredyt.
****
Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem – rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”.
Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych.
Więcej informacji na www.ndz.org.pl