Co robić z dziećmi kiedy na zewnątrz szaro i pada? Dzisiaj proponujemy wspólne przygotowanie świątecznych pierników.
Przygotowanie świątecznych potraw może stać się wspaniałą zabawą i sprawić dzieciom wiele przyjemności, jeśli tylko poświecimy im odrobinę uwagi i… cierpliwości. Przez moment postarajmy się też nie zwracać szczególnej uwagi na estetykę kuchni i czystość naszej pociechy, bo jak mówiły babcie „dziecko albo szczęśliwe, albo czyste…”. Wspólne chwile będą niezapomniane, jeśli pozwolimy sobie na odrobinę luzu. Możemy też zaprosić zaprzyjaźnioną rodzinę z dziećmi i urządzić wspólne gotowanie.
Z podanych w przepisie składników wychodzi około 70 mniejszych lub większych pierniczków. Gotowe, mogą stanowić doskonałą ozdobę świątecznej choinki lub wigilijnego stołu. Mogą być również słodkim podarunkiem dla kogoś bliskiego, albo wystąpić na kiermaszach świątecznych w przedszkolu lub szkole.
Co potrzebujemy?:
• ¼ szklanki miodu
• 5 łyżek miękkiego masła
• ½ szklanki brązowego cukru (można go również zastąpić cukrem pudrem)
• 1 jajko
• 2 i ¼ szklanki mąki
• 1 łyżeczka sody
• 3 łyżeczki przyprawy do piernika
• opcjonalnie 1 łyżeczka kakao, aby pierniczki miały ciemniejszy kolor
Wszystkie składniki należy wymieszać i zagnieść ciasto – najlepiej poprzedniego dnia i schować do lodówki, żeby było gotowe do wspólnej zabawy.
Teraz wystarczy rozwałkować, delikatnie posypując mąką (aby ciasto się nie kleiło), na grubość koło 3mm, a następnie wycinać pierniczki. Można oczywiście użyć gotowych form, albo wspólnie z dzieckiem przygotować wycinanki z kartonu i potem pierniczki wyciąć wzdłuż przygotowanych szablonów.
Witrażyki: w pierniczku można wyciąć otworek, pokruszyć (wałkiem, w woreczku) landrynki, napakować do otworków (z górką). Przy pomocy słomki lub wykałaczki można wyciąć także otworek na wstążkę.
Pierniczki należy ułożyć na blasze wyłożonej papierem i piec około 10 minut w temperaturze 180 stopni. Należy uważać, aby nie piec za długo, bo będą miały gorzki posmak. Po upieczeniu wystudzić i ozdobić.
Lukier: 1 białko roztrzepane mikserem z taką ilością cukru pudru (dość dużo), by tworzyło gęstą, nierozlewającą się masę. Lukier można zabarwić przy pomocy barwników spożywczych lub naturalnie: np. kolor czerwony – koncentrat barszczu, niebieski- jagody, pomarańczowy – sok z marchewki.
By pierniczki ładnie się błyszczały i miały ciemną skórkę, można przed pieczeniem posmarować je roztrzepanym jajkiem.
Smacznego!
Monika Koper, nauczyciel wychowawca w Europejskim Przedszkolu Ekologicznym Baby City