Magia radia
Zaczarowany świat radia przenosi dziecko w krainę wyobraźni, fantazji, magii i dźwięku.Tu nie ma gotowych obrazów, zilustrowanych postaci, namalowanych pejzaży. Tu wszystko trzeba sobie wyobrazić! Im większa fantazja dziecka i bardziej kreatywna wyobraźnia, tym obraz staje się pełniejszy.
Radio to jedyne medium, które nie rozleniwia! Ba, to nawet najbardziej wymagające medium. Bo to właśnie ono wymusza na dziecku uruchomienie wyobraźni, własnej kreatywności i współpracy. Bez tego radiowe słuchowisko nie żyje.
Propozycje radiowe dla dzieci
Drodzy rodzice, słuchowiska radiowe nadal istnieją! I naprawdę warto podsunąć je w wolnym czasie swojemu dziecku. O ile dziecko do tej pory spędzało czas głównie przed telewizorem, o tyle trudniej będzie wprowadzić w jego życie radio. Ale zawsze trzeba próbować!
Niełatwym zadaniem może okazać się rezygnacja z gotowych obrazów, jakie natychmiast, tuż po włączeniu odbiornika, podsuwa telewizja. W radio wszystko dzieje się wolniej. Najpierw słyszymy opis miejsca, przyrody, szum wiatru lub dźwięk rozbitej szyby i dopiero wtedy możemy przejść do „własnej wizualizacji” tego, co usłyszeliśmy. To zadanie całkiem proste, ale dla tych, którzy nie postawili na „gotowce”, a rozwijali swemu dziecku wyobraźnię poprzez opowiadanie bajek, czytanie książek, wierszy, czy różnego rodzaju zabaw ze słowem, a także poprzez sztuki teatralne i np. niedzielne poranki spędzane w filharmonii.
„Jedynka” proponuje
Niejeden z Was, Drodzy Rodzice, dobrze pamięta, a jeśli nie, to z pewnością kojarzy, bodaj najstarsze słuchowisko radiowe dla najmłodszych nadawane zawsze o zwykłej porze na pierwszym programie Polskiego Radia zatytułowane: „Radio dzieciom”. Słuchowisk z tego cyklu mogą słuchać również nasze dzieci. Nadal nadawane jest ono o godz. 19.30 od poniedziałku do soboty włącznie.
„Jedynka” na przestrzeni lat rozszerzyła programy dla dzieci. Dziś proponuje najmłodszym słuchaczom takie słuchowiska jak np.”Mama nieidealna” i inne cyklicznie goszczące na antenie tej rozgłośni (więcej informacji na stronie: www.polskieradio.pl).
Niedziela z „Trojką”
W „Trójce” w każdą niedzielę w godzinach 7.00-9.00 jest prowadzona „Zagadkowa niedziela”. Warto tu zaznaczyć, że audycje prowadzi Katarzyna Stoparczyk, która jest znana z zadawania przedszkolakom dociekliwych pytań. Odpowiedzi najmłodszych bywają bardzo zaskakujące, ale przedszkolaki dobrze sobie z nimi radzą, wyjaśniając trudne nieraz definicje. Przez dwie godziny najmłodsi słuchacze mają możliwość uczestniczenia w konkursie. Odpowiadają na pytania, wygrywają nagrody. Gośćmi „Zagadkowej niedzieli” są także dzieci, które dzielą się swoimi spostrzeżeniami, zadają pytania.
Gdzie jeszcze można znaleźć bajki/słuchowiska radiowe dla dzieci?
Wasze bajki (radio internetowe). Bajki malowane dźwiękiem i słuchowiska dla dzieci w różnym wieku – tych młodszych i starszych.
www.waszebajki.pl
Baby radio (radio internetowe). Znajdziesz tu „Listę Przebojów Bobasa”, „Czytanie na spanie”, staropolskie kołysanki i inne interesujące słuchowiska. www.babyradio.pl
Radio dla dzieci. Stacja emituje bajki pokazujące młodym ludziom świat wartości zamiast brutalności i patologicznego humoru. Program nadawany jest 24 h/dobę. Radio skierowane jest do dzieci od lat dwóch do siedmiu oraz ich rodziców. Po godzinie 22 nadawane są audycje dla rodziców. Radio dla dzieci spełnia bardzo ważną rolę edukacyjną w codziennym życiu – dzieciom tłumaczy, dlaczego nie można wsadzać palca do gniazdka, a rodzicom, jak je zabezpieczyć. Muzyka emitowana przez tę stację to w przeważającej większości polska muzyka.
Radio Bajka – blisko ucha Malucha. To najnowsza stacja radiowa, która rozpoczęła emisję 6 czerwca 2011 roku. Bajki, piosenki, wiersze dla dzieci – to tylko niektóre propozycje tej stacji.
10 dowodów na to, że radio to medium przyjazne dziecku
1. Radio pobudza dziecko do twórczego myślenia.
2. Rozwija jego wyobraźnię.
3. Uwrażliwia na piękno języka literackiego.
4. Stwarza możliwość uczenia dziecka wyraźnego mówienia i prawidłowej dykcji.
5. Nie ma w nim treści wulgarnych.
6. Audycje radiowe nie są przerywane reklamami (a nie zawsze treść reklamy jest dostosowana do wieku dziecka).
7. Radio to gimnastyka szarych komórek.
8. Radio rozwija pamięć dziecka i pomaga w ćwiczeniach analizy i syntezy słuchowej. W przyszłości zaowocuje to m.in. umiejętnością szybszego uczenia się języków obcych.
9. Tematyczne audycje radiowe (np. o zwierzętach, krainach geograficznych, muzeach, a także o przyjaźni, miłości) edukują dziecko.
10. Audycja radiowa nie tylko uczy, wychowuje, ale i bawi! Sprzyjają temu rozmaite konkursy prowadzone na antenie; dzieci telefonując do radia mogą odpowiadać na różne zagadki, zaśpiewać ulubioną piosenkę lub zadeklamować wiersz. A wtedy czeka nierzadko na nie nagroda, z której mają radości co nie miara!
Joanna Banakiewicz-Brzozowska