Kilka zasad, zanim zaczniecie zabawę z dzieckiem:
- Zarezerwuj czas tak, by się nie spieszyć i nie popędzać dziecka
- Przygotuj stanowisko do zajęć – rozłóż na stole lub podłodze folie, stare gazety lub papier
- Załóżcie ubranie, którego nie będzie żal pobrudzić ale również takie, które nie będzie krępowało waszych ruchów
- Szukajcie inspiracji i tematów twórczych w lekturach, przyrodzie – świecie roślin i zwierząt, kosmosie
- Zachęcaj dziecko do pokonywania trudności, niech się nie zniechęca lecz próbuje jeszcze raz – wzmocnisz w nim wiarę w siebie
- Nie krytykuj, nie porównuj
- Ustalcie zasady sprzątania i porządkowania po zajęciach
- Zróbcie wystawę prac i zaproście znajomych dziecka lub umieśćcie zdjęcia waszych dzieł w Internecie
Decoupage
Prosty sposób na upiększanie przedmiotów z drewna, papieru, ceramiki a nawet mebli. Zdobione w ten sposób sprawiają wrażenie starych, cennych, znalezionych w kuferku babci i odnowionych skarbów. Potrzebne będą papierowe serwetki z wzorami, którymi chcesz ozdobić wybrane przedmioty; emalia akrylowa, lakier Krakelierlack (sprawia, że przedmiot się „starzeje”), wikol i pędzelki.
Jak to zrobić?
Wybrany przedmiot malujemy kolorową emalią akrylową. Następnie wycinamy z wybranej serwetki wzór (kwiatki, aniołki, serduszka itd.), oddzielamy górną warstwę serwetki (zazwyczaj serwetki są dwu-, trzywarstwowe) i naklejamy je na zdobiony przedmiot przy pomocy rozwodnionego wikolu. Gdy powierzchnia wyschnie, nakładamy bezbarwny lakier akrylowy. Drugą warstwę lakieru można nałożyć, gdy pierwsza wyschnie.
Papier mache
To sztuka tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru. Masa papierowa daje się dowolnie modelować, formować – gdy wyschnie zastyga w pożądanej formie misy, wazonu, rzeźby, a nawet elementów biżuterii. Potrzebny jest rozdrobniony (pocięty lub podarty), namoczony w wodzie papier (to mogą być stare gazety, papierowe ręczniki, serwetki, papier toaletowy), jakaś substancja wiążąca (klej, gips, krochmal), substancja wypełniająca (kreda). Na początek, do pierwszych eksperymentów wystarczy tylko papier, mąka i woda. Najprostszy przepis to: wymieszać 1 część mąki z 2 częściami wody aż do uzyskania konsystencji kremu. Z czasem wybierzecie dla siebie najlepsze proporcje, a przepisy na różne rodzaje substancji wiążących znajdziecie w Internecie.
Masę papierową możecie zrobić z jakiegokolwiek miękkiego papieru – także z namoczonych wytłoczek do jajek, a jeśli gazet – to dzienników, bo strony kolorowych czasopism słabo nasiąkają i bardzo farbują. Papier trzeba podrzeć i namoczyć, następnie rozdrobnić jeszcze ręcznie lub mikserem, odsączyć i połączyć z klejem na gładką masę. Można nią okleić papierowe formy albo kształtować zgodnie z własną wyobraźnią dowolne kształty. Przygotujcie kilka form, eksperymentujcie z warstwami i ich grubością – zobaczycie, co daje lepsze i ciekawsze efekty. Gdy masa wyschnie, a forma stwardnieje, co może potrwać kilka dni, dla utrwalenia efektu warto gotowe dzieło polakierować.
Biżuteria z naturalnych składników
Bogactwo form dostępnych na rynku makaronów zachęca do eksperymentowania – produkt jest łatwo dostępny, nie wymaga ogromnego nakładu pracy, a daje znakomite rezultaty. Można tworzyć korale i bransoletki. Z suszonych plastrów pomarańczy, a także dobrze utrwalonych listków roślin i drzew mogą powstać piękne kolczyki albo obrazki. Można wykorzystać korę drzew, korę cynamonu, muszle, pestki dyni i te z egzotycznych owoców, żołędzie, jarzębinę. Szukajcie inspiracji na spacerach w parku i lesie. By powstał piękny naszyjnik wystarczy trochę wyobraźni i lniany sznurek, na który będziemy nawlekać nasze naturalne skarby.
Suchemu makaronowi możemy dodać nieco barw i odcieni prażąc część „koralików” w piekarniku lub na patelni. Jeśli nawlekać będziemy owoce jarzębiny, żołędzie, plastry lub skórki pomarańczy nawlekajmy je, gdy są świeże, miękkie i suszmy już nawleczone (suche i twarde znacznie trudniej przebić igłą, szczególnie dziecku). Ziarenka kaszy jaglanej, gryczanej, kus-kus czy kawy można wykorzystać do zdobienia butelek, z których powstaną wazoniki lub do oklejania drewnianych czy kartonowych ramek na obrazki.
Inne inspiracje
Najwięcej radości sprawia dzieciom (a i dorosłym) tworzenie czegoś z niczego – jak się dobrze poszuka, to w domu można znaleźć wiele inspirujących przedmiotów. Ze słoiczków można zrobić lampiony, z papieru – teatrzyk, mebelki i zabawki z kartonu, ze starych żarówek posypanych brokatem – bombki na choinkę, ze starych niepotrzebnych pokrywek obraz lub zegar na ścianę. Możecie też wspólnie wymyślać przepisy na potrawy i gotować.
Szukajcie takiej aktywności, która i dziecku, i rodzicowi sprawi dużo frajdy, byście czuli się tym wzajemnie spędzonym czasem obdarowani i uszczęśliwieni. I bądźcie w tej czynności aktywni w 100 procentach, tak jak to potrafią tylko dzieci!
strony www z produktami do zabaw kreatywnych
RM