Newsletter

 • http://www.pl.getresponse.com/images/core/webforms/countertemplates.png) no-repeat scroll left 0px transparent;" class="wf-counterbox"> http://www.pl.getresponse.com/images/core/webforms/countertemplates.png) no-repeat scroll right -36px transparent;"> zapisanych: 0
 • Email Marketingby GetResponse

  Patronujemy

  Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

  2 dni wolne dla mamy i dziecka

  Zgodnie z prawem pracy, dwa dni w roku możesz spędzić z dzieckiem, nie korzystając z urlopu wypoczynkowego, nawet jeśli dziecko jest zdrowe. To Twój czas dla Ciebie i Twojej pociechy.  Dwa płatne dni wolne z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 14 przysługują każdej zatrudnionej na umowę o pracę matce (lub ojcu) w każdym roku kalendarzowym. Związane są one ze stosunkiem pracy, a nie z wymaganym stażem pracy. Przy zmianie miejsca pracy również przysługują, pod jednym wszakże warunkiem, że matka nie wykorzystała ich w danym roku kalendarzowym w poprzednim zakładzie pracy. Okres, na jaki matka została zatrudniona, nie ma tu znaczenia. Obecnie można ze sobą łączyć dni matki z dzieckiem; wcześniej nie było to możliwe. Wystarczy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy z prośbą o udzielenie takiego urlopu.


  Zgodnie z art. 188 Kodeksu Pracy, jest to urlop dotyczący opieki nad dzieckiem, a zatem dotyczy przypadku szczególnego, w związku z tym nie trzeba wniosku składać z wyprzedzeniem. Można z dnia na dzień.

  Z przywileju tego mogą skorzystać również ojcowie (na tych samych zasadach). Nie jest jednak tak, że i ojciec i matka mają prawo do dwóch dni wolnych. Z prawa do dni matki z dzieckiem może skorzystać tylko jedno z rodziców. 2 dni wolne przysługują na dzieci, bez względu na ich liczbę. Tak więc jeśli masz jedno, dwoje lub więcej dzieci, możesz skorzystać tylko z tych dwóch dni wolnych.

  JBB